Výrobna umělých safírů ALED v Čakovicích. | foto: Essential Communication

Český safírový sen Rusa Ermakova se rozplývá. Výroba krystalů krachuje

  • 21
Firma ALED, která v Praze vyrábí safírové monokrystaly, má dluhy po splatnosti a míří do bankrotu. Projekt Rusa Vladimira Ermakova dluží na nájmu statisíce. Sám Ermakovov kdysi patřil k vlivným obchodníkům se zemním plynem a do pražského závodu investoval desítky milionů.

Dvaapadesátiletý Vladimir Ermakov pražskému projektu věřil. Sám do něj v první fázi vložil 75 milionů korun a zaměstnával desítky lidí. Závod na výrobu safírových monokrystalů, které se používají v hodinářském, chemickém či elektrotechnickém průmyslu, se ale podle serveru Dotyk.cz dostala do problémů.

Firma přestala platit nájem za své kanceláře a výrobnu v komerčním areálu Impera Park v Čakovicích. Celkem dluží 685 tisíc korun. Vlastník areálu Property Trust proto požádal soud o zahájení insolvenčního řízení a prohlášení úpadku dlužníka. Ohroženy jsou tak i peníze Evropsko-ruské banky, která Ermakův záměr financovala.

Umělé safíry

Safír je jedním z druhů minerálu, který se nazývá korund. Chemický vzorec je Al2O3 (oxid hlinitý). Přírodní safíry jsou drahokamy modré barvy s intenzivním leskem. Umělé safíry – nejčastěji leukosafíry – jsou bezbarvé monokrystaly. Základní vlastnosti umělých krystalů jsou velice podobné vlastnostem přírodních safírů, a proto z výrobního průmyslu téměř zcela vytlačily přírodní kameny, které se nadále využívají především při výrobě šperků.

Safír se vyznačuje vysokou tvrdostí (9 podle Mohsovy stupnice tvrdosti), je chemicky odolný a v podstatě nerozpustný v zásadách a kyselinách. Umělý krystal je opticky průzračný v širokém rozsahu vlnových délek.

ALED využívá při výrobě metodu vyvinutou ruským profesorem Stěpanovem a rozpracovávanou pro průmyslové užití od 60. let. Jde o postup umožňující vznik až dvoumetrových krystalických produktů různých tvarů. V Čakovicích se vyrábí hlavně malé umělé safíry pro hodinářský průmysl.

„Chtěl jsem investovat do moderních technologií, což výroba monokrystalů splňuje. Jde o vůbec první projekt po roce 1989, kdy se v České republice za ruské peníze pro ruského investora buduje závod postavený na technologii, která se zrodila v bývalém Sovětském svazu,“ prohlašoval hrdě před dvěma lety pro iDNES.cz. Většinu komponentů pro výrobní linku dovezl do Čakovic z ukrajinského Luhansku.

Ermakov tehdy tvrdil, že do projektu postupem času společně s dalšími investory naleje 250 až 300 milionů.

Ruské know-how a podvody na daních

Vladimir Ermakov žije v Česku od 90. let, v roce 2001 založil firmu Vemex, která tehdy nabourala monopol RWE Transgas na dovoz ruského plynu.

O dva roky později, když pro Vemex získal licenci obchodníka s plynem, prodal majoritu skupině Gazprom. Ermakovův vliv ve společnosti, kde po prodeji podílu ještě do letošního května působil jako jednatel, ale postupem času slábnul.

Vemex pod jeho šéfováním uzavřel obchod s firmou Impetro, která neodvedla státu daň z přidané hodnoty. Dlužnou částku 430 milionů korun musel nakonec zaplatit Vemex. Česká dceřiná společnost Gazpromu tak za loňský rok vykázala zhruba půlmiliardovou ztrátu a odchází jí zákazníci. Ermakova z šéfovské židle nakonec odvolali. Veřejným tajemství je, že důvodem byly právě pochybné transakce s energiemi.