Jindřichohradecké úzkokolejky žalují zákazníky o desítky milionů korun

  • 65
Provozovatel jindřichohradeckých úzkokolejek, společnost Jindřichohradecké místní dráhy, se pouští do nezvyklého právního souboje. Žaluje své dva největší zákazníky kvůli tomu, že mu podle jejich názoru dávají málo peněz. Žaloby míří proti Jihočeskému kraj a Kraji Vysočina, firma se jimi domáhá dohromady zhruba čtyřicet milionů korun.

Oba kraje jsou přitom největším poskytovatelem peněz pro soukromou firmu: platí ji za provoz ztrátových osobních vlaků. Bez dotací obou krajů by firma prakticky zanikla.

„Žalobu jsme podali z důvodu dlouhodobého ignorování našich oprávněných požadavků,“ řekl ředitel a spolumajitel Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) Boris Čajánek. Spor se týká desetileté smlouvy platné do roku 2019, podle které jsou kraje povinny uhradit dopravci prokazatelnou ztrátu.

„Jednání mezi JHMD a oběma kraji však každoročně ustrnula na takzvané předpokládané ztrátě, která je ale pouhým odhadem budoucího výsledku a byla stanovena krajem ve výši plánované v rozpočtu,“ řekl Čajánek. Podle něj tak kraje plně nekompenzují skutečné ztráty.

V tuzemské dotované dopravě to může být zajímavý precedens, žádný takový spor mezi objednatelem a dopravcem ještě neproběhl. „Jsme jediný dopravce, kterému kraje nehradí úplné vlastní náklady a přiměřený zisk v souladu se zákonem,“ dodal Čajánek. Kraje platí JMHD 61 korun za kilometr, České dráhy dostávají přes sto korun.

Kraj Vysočina se k případu nechtěl vyjádřit, Jihočeský kraj odmítá, že by smlouvu porušoval. „Jihočeský kraj hradil JHMD od roku 2010 realizované výkony v souladu se smlouvu na podkladě oboustranně odsouhlasených výkazů nákladů a výnosů. Neshledává tedy sebemenší důvod, aby zpětně hradil z prostředků daňových poplatníků jakékoli navýšení nákladů, které dopravce nyní uplatňuje,“ řekl vedoucí odboru kanceláře hejtmana Ivan Študlar.