Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Petr Topič, MAFRA

Čáry s českou naftou v Bavorsku. Mizela, nádrže přesto zůstávaly plné

  • 238
Nádrže s naftou v bavorském skladišti společnosti Viktoriagruppe byly propojené potrubím, takže firma mohla naftu přečerpávat a oklamat tak kontrolu. Česko po krachu firmy přišlo o naftu v hodnotě 1,2 miliardy korun, insolvenční správce však veškeré nároky státu zamítl.

Když do skladů v bavorských lesích asi dvacet kilometrů od Mnichova koncem loňského září přijela pětice českých kontrolorů, přišli na pozoruhodnou věc. MF DNES ji popsal člověk dobře obeznámený s průběhem kontroly, která trvala dva dny a muselo během ní být zkontrolováno 30 nádrží.

Už krátce před inspekcí se pětice Čechů od německých celníků dozvěděla, že firma deklaruje jiné množství nafty pro tamní úřady a jiné pro českou správu rezerv.

Pojali tak podezření, že kdosi s naftou v areálu umně manipuluje tak, aby její množství sedělo při obou kontrolách – německé i české. Tohle podezření zesílilo ve chvíli, kdy při kontrole jedné z nádrží při otevření vyšel vzduch.

Úředníkům to přišlo podivné, protože v nádržích nemá být tlak. Druhý den se proto k nádrži vrátili a zjistili, že v už přeměřených zásobnících se hladina nafty oproti předešlému dni liší i o několik metrů.

Na možné vysvětlení přišli záhy – všechny nádrže jsou totiž propojené systémem potrubí, a tak bylo možné naftu pružně přečerpávat z jedné do druhé. Předseda představenstva Viktoriagruppe Petr Malý na dotazy ohledně kontroly nereagoval. Statutární zástupce firmy Lubomír Novotný k tomu před časem prohlásil, že mezi nádržemi naftu nikdo nepřečerpával.

Nafta se v Bavorsku skladuje už pět let

Česká republika skladovala v Kraillingu u Mnichova naftu, která by pokryla dvoudenní spotřebu Česka, od roku 2010. O společnosti Viktoriagruppe, která sklady provozovala, přitom od začátku panovaly kvůli nejasným majitelům pochybnosti.

Správa státních hmotných rezerv loni v létě při kontrole zjistila, že 700 tisíc litrů české nafty v zásobnících chybí. Viktoriagrupe ji vzápětí doplnila.

V září téhož roku se objevily nesrovnalosti v daních. Podle kontrolorů firma dlužila státu stovky milionů na daních a neměla, z čeho by dluh uhradila. Na firmu byl vydán exekuční příkaz a skupina úředníků se proto vydala do Kraillingu, aby se ujistili, že státní nafta je v bezpečí. Při opakované kontrole zjistili, že v nádržích je o pět milionů litrů nafty méně.

Firma na sebe na konci roku 2014 podala insolvenční návrh. V dubnu 2015 insolvenční správce neuznal pohledávky státu za v té době už zkrachovalou Viktoriagruppe. Premiér Bohuslav Sobotka ve středu prohlásil, že Česko se bude o naftu v německém skladu soudit.