Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmám podraží levní dělníci i nejlépe placení manažeři

  • 49
Firmy si příští rok pohorší, aby se měl státní rozpočet lépe. Kvůli škrtům v rámci vládního "úsporného" balíčku přijdou o slevy na pojistném a kvůli zvednutí stropů na sociální a zdravotní pojištění budou muset státu odvádět o polovinu více za své nejlépe placené zaměstnance.

Jen díky slevě na sociální pojištění mají letos firmy ušetřit až osmnáct miliard korun, naplánovala v rámci protikrizových opatření začátkem roku ještě Topolánkova vláda.

Za každého pracovníka, který bral méně než 27 tisíc korun, si mohou pokrátit pojistné odvody až o 620 korun měsíčně. Čím nižší mzda, tím vyšší sleva. Opatření mělo odradit firmy od propouštění.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení vybral stát za prvních osm měsíců letošního roku na sociálním pojištění o 17 miliard korun méně. Z velké části za to však nemohou zmíněné slevy, ale skutečnost, že se propouštělo, a podniky tak platí pojistné za méně zaměstnanců.

Hlavní změny

Pro podnikatele a firmy

konec slev na sociálním pojištění.
Státní rozpočet tak získá 16,5 miliardy korun.
platový strop u zaměstnanců, od kterého oni ani firma už nemusí platit sociální a zdravotní pojištění, se zvedne o polovinu na 145 tisíc korun měsíčně.
Stát tak získá 3,1 miliardy korun.

„Opatření bylo brzdou, i když ne moc velkou, na propouštění a hlavně do firem přineslo potřebné peníze,“ shrnuje užitek slev autor nápadu, ekonom Miroslav Zámečník, člen nedávno rozpuštěné ekonomické rady vlády. Zrušení opatření, které mělo platit ještě příští rok, lituje, ale chápe to. „Doba je zmatečná a mně je státní rozpočet také milý,“ tvrdí.

Řadě firem přišla sleva vhod. Šéf Student Agency Radim Jančura tvrdí, že měsíčně ušetří 135 tisíc korun. „Ročně bychom ušetřili milion a půl, ten musíme najít jinde,“ posteskl si.

Obecně však podnikatelé na slevách nelpí. „Spíše bych potřeboval, aby tady byla stabilní vláda, která by zase obnovila práci na všech ministerstvech. Ta už několik měsíců v podstatě stojí,“ říká Tomáš Březina, majitel společnosti Best, výrobce zámkové dlažby s dvěma sty zaměstnanci.

Manažeři zdraží až o 200 tisíc

Firmám se prodraží i zaměstnávání manažerů a odborníků, protože se posouvá hranice, od jakého příjmu už se nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Dosud za každého pracovníka s platem nad 94 tisíc měsíčně odváděly maximálně 32 tisíc na pojištění. Nově se hranice posunula na plat 145 tisíc korun měsíčně, ze kterého firma odvede státu 49 tisíc korun.

Nejvíce děsí taková změna hlavně firmy v oboru informačních technologií, kde je podíl lidí se stotisícovými platy vysoký. „Přesně jsme to ještě nepočítali, ale logicky se pak nabízí úvaha provést daňovou optimalizaci. Například přestěhováním firmy do daňově přijatelnější země, například Nizozemska. Citelné to každopádně pro nás bude,“ míní Michal Tomeš z firmy Power Systems.

Jedinou úlevou, která firmy příští rok čeká, je nižší daň z příjmu, která podle plánu klesne třetí rok po sobě. Místo letošních dvaceti procent zaplatí ze zisků v roce příštím o procento méně.

„Je to taková kosmetická náplast. Většina firem bude ráda, když se vůbec letos do zisku dostane,“ míní Jiří Belinger ze společnosti Vari, výrobce zahradní techniky. Podle něj změny v rámci úspor jen znovu poškodí podnikatelské prostředí a sníží konkurenceschopnost českých firem.

, ,