Firmy si už na úřadech práce rozebraly i poslední nezaměstnané, kteří ještě chtěli pracovat.

Firmy si už na úřadech práce rozebraly i poslední nezaměstnané, kteří ještě chtěli pracovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do Česka za prací dorazily desítky tisíc cizinců. Firmy zoufale shánějí další

  • 821
Cizinci tvoří v českých firmách významnou část zaměstnanců. Počet cizinců, kteří přišli do Česka pracovat, stoupl mezi lety 2014 a 2015 o 49 tisíc, vyplývá ze statistik úřadu práce. Nepřišli však na základě poptávky státu, firmy si musí pracovníky z ciziny obstarat samy.

A letos číslo zřejmě ještě stoupne – firmy si totiž na úřadech práce rozebraly i poslední nezaměstnané, kteří ještě chtěli pracovat. A nyní samy aktivně hledají cizince do svých řad a pomáhají jim s přesunem do Česka.

Ve strojírenské firmě Abydos na Chebsku pracuje 40 Rumunů. Firma si kvůli získání lidí na těžkou chlapskou práci zřídila náborovou kancelář v Rumunsku.

Vláda vyslyšela volání firem, urychlí zaměstnávání Ukrajinců v Česku

„Byli bychom schopni zaměstnat dalších 50 lidí, kapacity na výrobu i zakázky bychom měli,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Olga Kupec, majitelka firmy.

Jediné, na co se zatím zmohla vláda, bylo letošní schválení zrychleného udělování víz pracovníkům z Ukrajiny – nejprve jen pro vysoce kvalifikované lidi, o které nebyl velký zájem, poté i pro dělnické profese, po kterých firmy volají nejvíc (více čtěte zde).

Vláda opožděně lepí neřešenou situaci

Ve skutečnosti tím vláda jen s velkým zpožděním záplatuje dlouho neřešenou situaci – systém pro udělování pracovních víz na Ukrajině je přehlcený, mluví se o korupci a firmy nemohou vyhlédnuté pracovníky z Ukrajiny dostat do Česka. Stejná situace panuje i na zastupitelských úřadech ve Vietnamu a v Mongolsku (psali jsme zde).

O Ukrajince mají zájem desítky firem, mezi nimi zaměstnavatelé jako potravinářské Hamé, hutní ArcelorMittal Ostrava nebo Škoda Auto.

Měla by vláda udělat více pro zaměstnávání cizinců v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. září 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3114
Ano
Ano 1483

Firmy mají nevyužité kapacity a objednávky, které nemá kdo vyrobit. „Bez dovozu vhodné pracovní síly z ciziny může dojít k zavírání výrobních závodů a propouštění českých zaměstnanců,“ varuje Petr Kala, ředitel Trioly, výrobce spodního prádla. Firma se marně snaží dovézt vyhlédnuté šičky z Vietnamu, aby zvládla splnit nasmlouvané zakázky.

Zaměstnavatelé velmi aktivně shánějí 140 tisíc lidí na místa, jež se nedaří českými pracovníky zaplnit. „Máme oficiálně zažádáno o 10 Ukrajinců, nedávno jsme podepisovali přijetí 12 Bangladéšanů. Dělali jsme také výběrové řízení ve Vietnamu pomocí Skypu, ale tam selhává vízová politika,“ říká Jan Heřmanský, šéf textilní továrny Svitap z Pardubicka.

Textilkám zoufale chybějí šičky. Situaci komplikuje vietnamská mafie

„Pokoušíme se i o přeshraniční oslovování uchazečů nedaleko Ostravy z Polska a Slovenska, dobré zkušenosti máme také s osobními referencemi od již zaměstnaných kolegů, kteří nám někoho doporučí,“ líčí aktivity firmy tisková mluvčí ArcelorMittalu Barbora Černá Dvořáková.

Nejde přitom jen o krátkodobou záležitost, kdy je Česko na vrcholu ekonomického cyklu a potřebuje každou volnou ruku. Česká populace stárne a je stále více těch, kdo jdou do důchodu – a na druhé straně málo mladých nastupujících do pracovního procesu. „Zkušení pracovníci postupně odcházejí do důchodu, ale nedaří se nám nacházet kvalifikované mladé adepty,“ říká Černá Dvořáková.

Může se hodit

Sháníte nové zaměstnance? Připojte se na portál jobDNES.cz

Česko se tak bude muset v příštích letech víc otevřít pracovní imigraci. „Pokud si chceme zachovat růst ekonomiky, někdo musí tvořit hodnoty,“ říká Olga Kupec.