Firmy chtějí oddálit přenositelná čísla

  • 19
Vyměnit mobilního operátora a nemuset přitom měnit číslo? To se Čechům jen tak nepoštěstí i přesto, že ministr informatiky Mlynář prosazuje, aby to od 1. května bylo možné. "Maximálně kvůli technickým záležitostem jsme ochotni tolerovat půlroční odklad," říká Mlynářova mluvčí Klára Volná.

Přenositelnost čísla mobilního telefonu je v návrhu zákona o elektronických komunikacích, který v lednu dostane na stůl vláda.

"Vyplývá to z principů platných v unii, ke kterým jsme se zavázali," říká Volná. "Pokud by tomu tak nebylo, nastoupil by klasický postup postihů, případně soudů ze strany Bruselu."

Podobné stanovisko jako ministerstvo zastává i regulátor trhu, Český telekomunikační úřad, který už o tom se všemi mobilními operátory mluvil. "Je to určitě jedna z šancí posílení konkurence," míní šéf ČTÚ David Stádník.

Eurotel, T-Mobile i Oskar sice tvrdí, že takzvanou přenositelnost mobilních čísel podporují, ale každý jinak. Zatímco nejmladší Oskar je pro, Eurotel a T-Mobile žádají delší odklad.

"Přenositelnost čísla podporujeme, ale máme za to, že lhůtu (půl roku) nelze z důvodů složitosti implementace do naší sítě dodržet," říká Martina Kemrová z T-Mobilu. "V pevných sítích byla přenositelnost připravována téměř dva roky," připomíná Kemrová.

"Předpokládáme, že jsme schopni zvládnout přípravu do 18 měsíců od platnosti zákona," doplňuje Diana Dobálová z Eurotelu.

"Považujeme to za jednu z cest, jak rozhýbat jinak nasycený trh. Počítáme s tím, že by se to v půlroční lhůtě dalo stihnout," říká Igor Přerovský z Oskara.

Změna mobilního čísla už od listopadu platí v USA. Většina operátorů z toho dostává bolení hlavy, protože podle agentury Reuters Američané mění telefonní firmu relativně často. Loni odhlásilo předplatné u svého operátora v USA v průměru asi 30 procent uživatelů.