Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Firmy dostanou povolenky zdarma, lidé naopak zaplatí vyšší daň na uhlí

  • 190
Tuzemské energetické firmy získají do roku 2020 zdarma 108 milionů emisních povolenek. Výměnou za to ale musí investovat do ekologických technologií 138 miliard korun. Po jednání vlády to potvrdil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Lidé, podnikatelé a malé firmy se ale musí připravit na uhlíkovou daň.

O konkrétní výši uhlíkové daně budou podle Chalupy ministři ještě jednat. O tom, že se klíčoví ministři na této variantě dohodli, informovaly ve středu před jednáním vlády Lidové noviny.

Povolenky

Dávají energetickým firmám a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí. Průměrná cena jedné povolenky v letech 2013 až 2020 by měla být zhruba 18,40 eura (asi 450 korun).

"Dohodlo se, že využijeme naplno výjimku rozdat část emisních povolenek zdarma, kterou jsme od Evropské unie získali na období 2013-2020. Současně naplno nevyužijeme výjimku z placení uhlíkové daně. Od 1. ledna 2013 se zvýší uhlíková daň na uhlí," řekl deníku zdroj.

Ministr životního prostředí po jednání vlády potvrdil, že firmy budou do roku 2020 dostávat postupně povolenky, které budou vázané na investice do ekologizace jejich provozu. Část povolenek bude prodána v aukci, řekl Chalupa. "Výnosy půjdou do projektů v oblasti životního prostředí," řekl ministr životního prostředí.

Pro největší domácí energetické firmy to znamená, že ušetří zhruba 47,5 miliardy korun, které by jinak musely věnovat na nákup povolenek.

Například největší příjemce povolenek v Česku, energetická společnost ČEZ, tak může zdarma získat přibližně 80 milionů kusů povolenek, což při dnešních cenách povolenek představuje přibližně 26,6 miliardy korun. Miliardy ušetří i další velké energetické firmy jako těžební společnost Sokolovská uhelná nebo ocelárny ArcelorMittal Ostrava, podotýká list.

Povolenky mohly posílit rozpočet o 24 miliard, daň na uhlí přinese čtvrtinu

Státní rozpočet tak kvůli rozhodnutí přijde o 24 miliard korun, uvedl deník. Právě tolik peněz chtěl ministr financí, který proti rozdání povolenek zdarma bojoval, použít z jejich prodeje do státní kasy.

Rozpočet však zcela zkrátka nepřijde. Uhlíková daň by mu měla ročně od roku 2013 zajistit příjem v rozmezí 5 až 7 miliard Kč. Tuto sumu by měli zaplatit převážně podnikatelé a domácnosti, na které se daň za znečišťování prostředí vztahuje. "O výši této daně budeme ještě diskutovat," řekl po jednání vlády Chalupa.

Vyšší uhlíková daň má však vedle navýšení příjmu rozpočtu motivovat lidi k tomu, aby uvažovali o jiném způsobu vytápění. Řada lidí dnes totiž například disponuje plynovými přípojkami, ale zároveň stále topí uhlím. Tyto lidi by tak rozhodnutí mohlo motivovat k tomu, aby se uhlí zbavili.

,