Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petra Mášová, MF DNES

Firmy jsou opatrné. Bojí se krize, i tak ale chtějí mírně nabírat

  • 13
Tuzemské firmy hodlají ve čtvrtém čtvrtletí nabírat nové lidi. V čistém součtu sice jen jedno procento z nich, ale i tak je to v období velkých obav z nástupu nové krize pozitivní zpráva. Vyplývá to z aktuální studie personální agentury Manpower, jež dlouhodobě monitoruje očekávání podniků ohledně náboru nových lidí.

Podniky odpovídaly na otázky ohledně svých plánů na poslední čtvrtletí v druhém srpnovém týdnu, tedy v době, kdy Standard & Poor's snížila poprvé v historii rating Spojených států a svět začaly přepadat pesimistické myšlenky ohledně dalšího vývoje.

Z průzkumu, kterého se v Česku zúčastnilo 750 firem, vyplynulo, že 85 procent podniků neplánuje žádné změny, sedm procent zaměstnavatelů hodlá navýšit počet pracovníků a šest procent ho plánuje snížit.

Může se hodit

Sháníte novou nebo lepší práci? Vybírejte na jobDNES.cz, kde najdete denně žhavé pracovní nabídky.

Hodnota čistého indexu práce tak vychází na plus jedno procento. V předchozím čtvrtletí byl index plus tři procenta. V meziročním srovnání ale zaměstnavatelé hlásí zlepšení o tři procentní body. "Vlna optimismu, která v náboru nových zaměstnanců panovala posledních šest měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize," řekla generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Zaměstnavatelé podle ní nyní reagují pružněji na situaci, snaží se zefektivňovat produkci při stále menším počtu pracovníků.

Zpracovatelské firmy jsou optimistické, zemědělství a energetika má strach

Nejlepší vyhlídky očekává podle průzkumu zpracovatelský průmysl, který vykázal čistý index plus deset procent. Pozitivně jsou naladěni také zaměstnavatelé v oborech ubytování a stravování či v odvětvích financí a pojištění, v nichž hodlají najmout o šest procent lidí více, než jich plánují propustit.

Naopak obory zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov se na následující čtvrtletí dívají pesimisticky. Čistý index práce dosahuje v těchto odvětvích minus 12 procent. Také podniky zabývající se výrobou a rozvodem elektřiny, plynu a vody neskrývají obavy, index u nich činil minus deset procent.

Praha se cítí dobře, hodlá vytvořit 7 procent nových míst

Ačkoliv v průměru zůstávají tuzemské firmy nepatrně optimistické, v jednotlivých reginech tomu tak není. Nejlépe se do budoucnosti dívají pražské podniky. Čistý index práce u nich dosáhl hodnoty sedmi procent.

Podniky v Čechách žádné změny v celkových počtech zaměstnanců neplánují, ale moravské společnosti hodlají zeštíhlet. Index u nich dosáhl hodnoty minus dvě procenta. 

Nabírat lidi hodlá také většina firem v zahraničí. Z globálního průzkum v 41 státech totiž vyšlo, že podniky v 36 zemích plánují mírně zvyšovat počet zaměstnanců i přes přetrvávající nejistotu v globální ekonomice.

Zaměstnavatelé v Indii, Brazílii, na Tchaj-wanu a v Singapuru hlásí pro čtvrté čtvrtletí nejsilnější náborové plány. Naopak předpovědi v Řecku, Itálii, Slovinsku a Španělsku jsou nejvíce pesimistické a zároveň pouze tyto země ze všech sledovaných vykazují globálně negativní index.