Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Firmy nabírají lidi, ale jen na čas

  • 8
Některé firmy opět ve velkém nabírají nové zaměstnance. K bujarému jásání však důvod není. Z opatrnosti totiž nabízejí jen smlouvy na dobu určitou – většinou jen na pár měsíců. To lidem sice na chvíli pomůže, ale všechny problémy nevyřeší. Například při sjednávání úvěru v bance nemusí uspět.

Po nových tvářích se poohlížejí hlavně výrobní firmy navázané na automobilový průmysl, kterému pomohlo šrotovné v okolních zemích. To je příklad třeba jihlavského výrobce světel Automotive Lighting, který nyní nabírá asi sto lidí do výroby. Všichni však dostali smlouvu jen do konce letošního roku.

Podle šéfa firmy Petra Novotného závod zaznamenal oživení poptávky některých zákazníků, ale nikdo neví, jak bude trh vypadat po doběhnutí šrotovného. "Je otázka, jak dlouho tento růst potrvá," uvedl Novotný. Firma se rozhodla nabírat lidi jen na dobu určitou, aby mohla snáze reagovat na případný opětovný pokles odbytu.

Firmě totiž po uplynutí několikaměsíční pracovní doby odpadá hrozba drahého odstupného.

Nárůst míst potvrzují i úřady práce

"Jsme opatrnější než dříve. Tak polovina lidí, co přijmeme, je na dobu určitou na půl roku," říká šéf výrobce automobilových dílů Brano Group Pavel Juříček. Firma přijala už čtyřicet lidí, dalších šedesát zaměstnanců má přibýt v září.

To, že se na trhu objevilo větší množství volných míst z výrobních podniků, potvrzují i úřady práce. "Výroba se rozběhla. Třeba Škoda Auto nabírá, a to jak kmenové, tak agenturní lidi," říká Lubomír Kiš z Úřadu práce v Mladé Boleslavi.

"Dalo by se říci, že v automobilovém průmyslu se z pohledu práce blýská na lepší časy, uvidíme, na jak dlouho," souhlasí Kateřina Sadílková z libereckého úřadu práce.

Lidé z úřadů však nerozpoznají, zda jde u firem o nabídky na dobu určitou, či neurčitou. "Firmy nemají povinnost nám takové údaje dávat," vysvětluje Sadílková.

Většina lidí prací na dobu určitou nepohrdá

Nárůst zaměstnání na dobu určitou potvrzují i personální agentury. "Nejde jen o automobilový průmysl, ale také o telekomunikace či IT, kde firmy shánějí lidi na konkrétní projekty," říká Marek Strieborný z personální agentury Axial.

Na druhé straně lidé dnes nemají problém na takovou nabídku kývnout. "Dříve to v Česku byla věc skoro zapovězená, ale letos je to běžné. Je lepší mít něco než nic. Neřeší tolik ani plat, dojíždění či jiný obor," říká k práci na dobu určitou Milan Novák, šéf personálky Grafton Recruitment.

Podle průzkumu společnosti Grafton by přes 80 procent dotázaných Čechů vzalo práci na dobou určitou, přičemž polovina lidí uvedla, že by je k tomu přinutila právě současná ekonomická situace.

Pracovní poměr s množstvím omezení

Takový pracovní poměr s sebou nese spoustu problémů. Předně, zákon stanoví, že na dobu určitou lze pracovat jen dva roky v kuse, a to i pro více různých zaměstnavatelů. Po dvou letech je třeba mít alespoň půlroční pauzu a až po ní lze opět na časem omezený pracovní poměr nastoupit.

Ještě větším problémem ale může být žádost o úvěr či hypotéku. Pro banky totiž takové zaměstnání často není dostatečnou zárukou, že klient bude dlouhodobě schopen splácet napůjčované peníze.

"Pokud klient bude mít práci na dobu určitou a v novém zaměstnání bude třeba jen 6 měsíců, tak má u hypotečních bank smůlu," říká úvěrový odborník Radek Slavík z firmy Callido Finance.

Podle Slavíka se šance na hypotéky zvyšují až v případě, že pracovní smlouva byla alespoň jednou prodloužena a klient pracuje u zaměstnavatele více než jeden rok.

"Není to nepřekonatelná překážka, ale je třeba splnit další podmínky. Smlouva by měla být například alespoň jednou prodloužena," potvrzuje Pavla Hávová, mluvčí Hypoteční banky.

, ,