Kromě nekvalifikovaných profesí zaměstnavatelé shánějí také experty. A v některých oborech jsou čím dál vzácnější. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Pojďte pracovat, volají zoufale firmy. Dělníkům nabízí 1 400 korun navíc

  • 1331
Podniky horko těžko shánějí každou volnou ruku, vyplývá z průzkumu ČSOB pro iDNES.cz. Za nekvalifikované dělníky jsou ochotny zaplatit až o 1400 korun měsíčně víc než před dvěma lety. Velká poptávka je také po prodavačích, za ně ale firmy připlácet nechtějí.

Hlad po některých profesích se odrazil v posledních dvou letech v růstu jejich mezd – někdy i dvakrát rychlejším, než kolik činil celorepublikový průměr.
Výše mezd nicméně ne vždy odpovídá poptávce po zaměstnancích.

Prodavače a skladníky lákají billboardy a letáky téměř všech velkých obchodních řetězců, Kaufland například nabízí novým prodavačům v Praze až 18 tisíc korun hrubého. Jenže i když prostřední mzda prodavače (t.j. medián: polovina prodavačů bere více a druhá polovina méně) dosahuje 14 620 korun hrubého, což je o necelou pětistovku víc než před začátkem oživení ekonomiky na konci roku 2013, rostla mu pomaleji, než činí celorepublikový průměr.

Nejžádanější profese (medián hrubé mzdy v Kč)
2015oproti 2013
Pomocní dělníci ve výrobě17 0518,8 %
Pomocní pracovníci v oblasti těžby23 006-1,0 %
Montážní dělníci elektrických a dalších zařízení19 2466,3 %
Obsluha vysokozdvižných vozíků, skladníci21 8195,2 %
Brusiči, leštiči a ostřiči nástrojů a kovů23 72013,7 %
Pracovníci bezpečnostních agentur12 0447,9 %
Slévači, modeláři, formíři a jádraři24 1196,3 %
Prodavači v prodejnách14 6203,4 %
Celkem ČR ve mzdové sféře22 9715,1 %
Pramen: Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) MPSV

„Pracovních míst zde s růstem ekonomiky tolik nepřibylo. Firmy je nemusí přeplácet, jen nahrazují fluktuaci,“ vysvětluje Jaromír Janoš z výzkumné společnosti Trexima.

Může se hodit

Hledáte novou nebo lepší práci? My ji pro Vás máme. Volných pracovních nabídek je dost. Vybírejte na jobDNES.cz.

Naopak jiná situace je u pracovníků ostrahy. Počet míst v oboru stoupl, ale tak velký zájem o tuto práci mezi lidmi není. „U pracovníků ostrahy či prodavačů je nárůst výrazně ovlivněn minimální mzdou,“ upozorňuje Janoš. Firmy si však s navýšením, které kopíruje minimální mzdu, nevystačí a musí připlácet.

Polovina security pracovníků podle statistiky ministerstva práce vydělává do 12 044 korun (medián), což je téměř o devět stovek víc než v roce 2013. Minimální mzda se navíc zvýšila z 8500 korun v roce 2013 na dnešních 9 900, tedy o šestinu.

Zručnost jako nedostatkový artikl

Kromě nekvalifikovaných profesí zaměstnavatelé shánějí také experty. A v některých oborech jsou čím dál vzácnější.

Cení se hlavně manuální zručnost. Například novojičínský Tonak shání už druhým rokem specialisty na výrobu klobouků z králičích chlupů. „Zapracování je poměrně dlouhé. Nabízíme kolem 15 tisíc korun měsíčně podle zručnosti,“ říká Jan Vrba, spolumajitel Tonaku.

Zdroj: MF DNES

Podnikatelé nyní doufají, že řemeslníky začnou už ve druhé polovině letošního roku dovážet z Ukrajiny. Vláda spolu se zaměstnavatelskými svazy připravuje projekt, který by umožnil zaměstnat v Česku až pět tisíc Ukrajinců ve vybraných profesích. Ty se kryjí s tím, jaké pozice visí na úřadech práce jako volné.

„Jde o lidi s výučním listem, s průmyslovkou, kteří by mohli obsluhovat například obráběcí stroje, tkalcovské stavy, svářeče, zkrátka řemeslnické profese, které se v některých regionech nedaří pokrýt,“ vysvětluje Ladislav Minčič, ředitel odboru legislativy Hospodářské komory ČR.

Na seznamu jsou i strojírenští kovodělníci, zámečníci, mechanici či stavební elektrikáři. Jestli projekt dostane od vlády zelenou, ale zatím není jasné, odborům se dovoz pracovních sil nelíbí.

I když podle statistik úřadu práce převažuje počet nezaměstnaných (443 tisíc na konci března) skoro čtyřikrát počet volných pracovních míst, problémem je nesoulad v nabídce a poptávce po práci v regionech. Nejvíc volných míst pro textilní a kožešnickou výrobu je na Karlovarsku a Liberecku. V Praze je zase největší poptávka po analyticích a vývojářích softwaru či pracovnících call center a na přepážky k zákazníkům.

Zdroj: MF DNES