Firmy nejbohatších Čechů zlákalo Holandsko - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Firmy nejbohatších Čechů zlákalo Holandsko

  1:06
Šéf Zentivy Jiří Michal zřejmě už má velké slevy za nalétané míle. Každý měsíc až dva totiž létá do Amsterdamu, kde má sídlo Zentiva N.V., majitel akciové společnosti Zentiva. To je asi jediná nepříjemnost, která manažery firem po přesunu sídla do Nizozemska čeká. Z Česka na ně málokdo vidí a ještě ušetří na daních.

Petr Kellner, Andrej Babiš, Karel Komárek či Zdeněk Bakala zahrnuli své české majetky pod holandský holding. Ilustrační foto | foto: Michal BarákiDNES.cz

Za to však musí do země pravidelně létat, protože tamní berní úředníci hlídají to, aby se vedení firem pravidelně na místě scházela.

Zájem o sídlo v Nizozemsku rok od roku roste
Výrobce léků Zentiva sedí v Holandsku už od roku 1998, ale v posledních letech má stále více následovníků. Z desítky nejbohatších Čechů nezůstal už doma ani jediný.

Petr Kellner, Andrej Babiš, Karel Komárek či Zdeněk Bakala zahrnuli své české majetky pod holandský holding. Miliardáři jako Pavel Tykač či Marek Dospiva dávají přednost Kypru.

"Zájem o přesun sídla do zahraničí roste rok od roku o deset až patnáct procent. Lidé si už pod pojmem daňové plánování a offshore nepředstavují Krejčíře," říká Michal Friedberger, který se ve společnosti Akont zabývá zakládáním zahraničních společností.

V posledním roce se do Holandska vydal například Luděk Sekyra, majitel Sekyra Group. Přemýšleli i o Lucembursku. "V Holandsku je z praktického hlediska jednodušší byznys, více lidí tam mluví anglicky, létá tam více letadel," popisuje finanční šéf developerské firmy Ondřej Valenta, co také rozhodovalo.

O oblíbenosti Holandska svědčí, že sídlo v Amsterdamu má 411 firem, které jsou registrované v českém obchodním rejstříku. Ve většině případů jde o zahraniční obry jako IBM, ING či Nokia, ale v čím dál více případech i o česká jména.

Lepší legislativa i soudnictví
Důvodů, proč je Holandsko a jiné země v takové oblibě, je hned několik. Sami majitelé firem nejčastěji zmiňují lepší zákony, rychlejší soudy, větší ochranu majetku a anonymitu. V českém obchodním rejstříku lze nalézt vše, zatímco v tom holandském jsou jen okleštěné finanční údaje, a ještě placené.

Adresa v Nizozemsku však znamená i velkou legální úsporu na daních, jenže o tom firmy moc rády nemluví. "Někteří klienti dávají přednost naprostému utajení vlastnictví, jiní mají zájem o co nejnižší zdanění dividend," říká Tomáš Pelikán ze společnosti Terrinvest, radící firmám, kam jít.

Zatímco daně z příjmu tak firmy platí v Česku, na daních z dividend či z prodeje podílu ve firmě ušetří právě skrze Nizozemsko.

Založení holdingu v Nizozemsku má tu výhodu, že na něj lze z Česka převést dividendy, aniž z nich cokoli ukousne stát na daních. Stejně tak firma v Holandsku ušetří na dani při prodeji podílu v dceřiné firmě.

Daňové úspory jsou tak obrovské. Když by česká firma se sídlem v tuzemsku vyplatila akcionářům dividendu sto korun, pošle z ní dnes 24 korun do státní kasy. Když ji převedou do společnosti registrované v Holandsku, zbude celá stovka.

Podle daňových poradců je nejlepší peníze z dividend znovu investovat rovnou z Holandska, protože pak se z nich nestrhne nic. Pokud je převede konečnému českému majiteli do Prahy, srazí z uvedené stovky český stát patnáct korun.

Kromě toho existují i další únikové cesty. Například vyvést nahromaděné nezdaněné zisky v Holandsku prostřednictvím půjčky do země, kde vlastník bydlí. Odhady, o kolik třeba jen na zdanění dividend přichází státní rozpočet, neexistují. Minimálně jde o částky v řádech miliardy korun.

Podle údajů centrální banky loni odplynulo z tuzemska do Nizozemska na dividendách přes 38 miliard korun, což je čtyřicet procent všech dividend vyplacených do zahraničí.

Na úspory v Holandsku však dosáhnou jen velké firmy, protože založit tam společnost vyjde se vším všudy až na jeden milion korun.

Na burzu přes Nizozemsko
Stejně tak se přes Holandsko dělají prodeje firem, akvizice nebo vydání akcií na burze. "Všechna dosavadní vydání akcií na pražské burze se týkala společností založených podle zahraničního práva, ne podle českého," říká Jan Vild, který má tuto oblast na starosti v Zentivě.

Ta je v Holandsku od roku 1998 a tehdy si to vyžádal před vstupem dřívější hlavní akcionář, fond Warburg Pincus.

V hojné míře Holandsko využívají třeba české i zahraniční developerské společnosti, které stavějí kancelářská a obchodní centra či byty. Na každý velký projekt mají zpravidla založenou dceřinou společnost, kterou po ukončení prodají. Když spadá pod holandský holding, nemusí zaplatit daň z příjmu.

Stejnou cestu volí české firmy i při investicích do společností v cizině a rovněž tím ušetří. "Naše firma má své pobočky v patnácti zemích. Je tedy logické, že má sídlo v jednom z nejvýznamnějších byznys center v Evropě, v Amsterdamu," říká za společnost KKCG Karla Komárka mluvčí Dan Plovajko.

Trochu to špiní
Založení firmy v Holandsku i úspora na daních je každým coulem legální byznys. Trochu špíny na něm však přece jen ulpívá.

Část peněz, které do Nizozemska proudí, pokračuje dále do opravdových daňových rájů, především do jedné z částí holandského království, Nizozemských Antil. Jejich největší výhodou je anonymní vlastnictví.

Ukazuje to i případ vyplacené odměny ČSOB za smlouvu s Českou poštou, která skončila na Antilách u neznámého vlastníka. Policie zatím marně pátrá, kdo to je. Investoři Antilám sice nedůvěřují, ale když jsou schované pod holandským holdingem, tak to nevadí.

Rozstřel: Pavel Peterka - include | (0:55) | video: iDNES.tv

Zbrojení i Trump mohou jako steroidy nakopnout hospodářství EU, říká ekonom

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

Rolex představil nový model. Značka vsadila na sportovní eleganci

Jedna z nejprestižnějších hodinářských firem nejen Švýcarska představila svou hlavní novinku pro rok 2025. Hodinky jménem Rolex Oyster Perpetual Land-Dweller debutují integrovaným designem náramku,...

2. dubna 2025  12:03

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025

Češi uvázli v Egyptě. Cestovka obvinila dopravce z liknavosti a končí s ním

Klienti cestovní kanceláře Blue Style přiletí z dovolené v Egyptě později, než měli původně v plánu. Poté, co si v úterý někteří cestovatelé stěžovali na změny odletů a nedostatek informací, cestovní...

1. dubna 2025  19:11

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ať mají automobilky více času na plnění emisí, navrhuje nakonec Evropská komise

Evropská komise navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Komise také udělila...

1. dubna 2025  17:22,  aktualizováno  18:31

V těchto lahůdkách už si prodavačky na peníze nesáhnou. Hotovost bere automat

V nejnovější pobočce Libeřských lahůdek v Jugoslávské ulici v Praze se nově testuje speciální hotovostní automat. Prodavačky za pultem zde zákazníkům sice připraví chlebíčky, saláty či zákusky, mince...

1. dubna 2025

Amerika jako neznámé území. Hotely i dopravci hlásí pokles zájmu turistů

Francouzská hotelová skupina Accor informovala, že počet rezervací turistů mířících z Evropy do USA se letos v létě snížil o 25 procent. Lidé, které od návštěvy země odradilo současné počínání...

1. dubna 2025  16:01

EU podpořila těžbu lithia na Cínovci, zařadila ji mezi strategické projekty

Zásoby lithia na Cínovci jsou podle vládního rozhodnutí ložiskem strategického významu. A zelenou dostal projekt těžby a zpracování lithia odsud i v Evropské unii, zařadila ho mezi strategické...

1. dubna 2025  14:25

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09

RegioJet v Praze nasadil nové vlaky, začala také jezdit linka S61 do Úval

Dopravce RegioJet dnes nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží...

1. dubna 2025  12:51,  aktualizováno  13:08