Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy tají výsledky, stát je však netrestá. Přichází tím o miliardy

  • 15
Plnění povinnosti ke zveřejňování dokumentů ve sbírce listin se v roce 2013 vyhýbaly dvě třetiny firem. Hrozí za to nemalé pokuty, ty však úřady rozdávají jen výjimečně. Státní rozpočet tím přichází o hodně peněz, uvádí analýza společnosti Bisnode. Přijít by si přitom mohl nejméně na 13,7 miliardy korun.

Společnostem, které neposílají finanční výkazy do sbírky listin, hrozí sankce až do výše tří procent hodnoty aktiv a pořádková pokuta do 100 tisíc korun. Peníze z vybraných pokut by přitom mohly být vítaným a tučným soustem pro deficitní státní rozpočet. V roce 2013 totiž neodeslalo dokumenty do sbírky listin 67 procent firem.

Podle analýzy společnosti Bisnode by uplatňování sankcí v minimální výši přineslo do rozpočtu 13,7 miliardy korun, při maximálních pokutách pak až 256,3 miliardy korun.

„Není reálné, aby soudy vždy udělily pokuty v maximální výši, nicméně pokud by vymohly polovinu z maximální částky, tyto příjmy by pokryly celý plánovaný deficit rozpočtu na příští rok,“ říká analytik Bisnode Michal Řičař.

Podle něj většina firem díky nedodržování sankcí tají své finance. „Tím zprostředkovaně ohrožuje podnikání dalších subjektů, které si na základě finančních dat nemohou efektivně a systematicky prověřovat své obchodní partnery, což může vést je vzniku nedobytných pohledávek, v extrémním případě až ke krachu,“ zmínil Řičař důsledky.

Zveřejňování finančních výsledků firmám nařizuje zákon o účetnictví. Dostupné by měly být v obchodním rejstříku na webu justice.cz. Jen třetina firem to však dodržuje. Nechtějí se totiž dělit se svým okolím o informace, kolik vydělávají. Častější je to u malých firem. Jejich majitelům se nemusí líbit, že si jejich sousedé mohou udělat představu o tom, jak se jim daří. Ochota dělit se o tyto informace roste s velikostí firem (více čtěte zde).