Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy obnovují benefity, ukázal průzkum

  • 8
Omezování benefitů bylo v těžkých dobách prvním nástrojem, kterým se firmy chtěly vyhnout propouštění. Teď se benefity opět vracejí. Alespoň to vyplývá z průzkumu serveru Platy.cz. Mezi výhody na vzestupu patří pracovní doba, mobilní telefon a notebook k soukromým účelům.

Benefity jsou na vzestupu také podle personalisty agentury Axial Marka Strieborného. "Firmy opět obnovují benefity, které kvůli finanční krizi pozastavovaly. Na druhou stranu se dá pochybovat například o tom, jestli je u manažerů benefitem i mobilní telefon a notebook. Rozmáhá se například práce z domova, firmy také sázejí na vzdělání," řekl iDNES.cz.

Nejméně benefitů je logicky na dělnických pozicích a v profesích, kde je potřeba nízká kvalifikace. Naopak ve vrcholovém managementu jsou případy šetření na benefitech spíše vzácné. Nejčastější výhodou jsou u nich mobilní telefony pro soukromé účely. Loni telefon podle průzkumu dostávalo 69 procent manažerů.

"Více než polovina top manažerů zároveň dostává i notebook k soukromým účelům a má pružnou pracovní dobu," uvedl průzkum.

   Podíl zaměstnanců
 Benefit 2010 2009
 Vzdělávání zaměstnanců  29 %  29 %
 Dovolená navíc  28 %  28 %
 Pružná pracovní doba  27 %  26 %
 Mobil k soukromým účelům  22 %  21 %
 Nápoje na pracovišti zdarma  22 %  22 %
 Notebook k soukr. účelům  14 %  12 %
 Služební auto k soukr. účelům  9 %  9 %
 Proplácení sportovních a kult. aktivit  8 %  9 %
 Proplácení dopravy do práce  6 %  6 %
 Firemní víkendové akce  5 %  5 %
 Příspěvek na zdrav. pojištění  5 %  5 %
 Nadstandardní zdravotní péče  3 %  3 %

Nejčastěji poskytovaným benefitem stejně jako v roce 2009 bylo loni vzdělávání zaměstnanců, které dostává 29 procent lidí. Druhým nejběžnějším nefinančním benefitem je poskytování dní dovolené navíc, které poskytuje 28 procent zaměstnanců. Třetím nejrozšířenějším benefitem je pružná pracovní doba.

V seznamu profesí, které se musejí nejčastěji bez benefitů obejít, vedou pomocní zaměstnanci (43 %), kvalifikovaní dělníci (39 %), zaměstnanci ve službách a administrativní zaměstnanci (37 %). Nejméně časté je to u vrcholových manažerů, kde jen 7 procent z nich nemá nefinanční benefity. Právě u nich nastal nejvýraznější posun. V roce 2009 byla bez benefitů téměř pětina z nich.