Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy se chystají na začátku roku propouštět

  • 31
Tuzemské firmy hodlají v prvním čtvrtletí příštího roku zaměstnance spíš propouštět než přijímat. Vyplývá to ze studie Manpower Index trhu práce, která dlouhodobě monitoruje očekávání podniků ohledně náboru nových lidí.

Snižovat počty zaměstnanců se připravuje devět procent ze 750 monitorovaných podniků, vyplynulo z průzkumu. Pětaosmdesát procent firem žádné změny neplánuje a pět procent společností naopak hodlá nové zaměstnance najmout. Čistý index trhu práce tak má pro první čtvrtletí hodnotu minus čtyři procenta.

V porovnání s předchozím čtvrtletím je o pět procentních bodů nižší. V meziročním srovnání je index trhu práce zhruba na stejné úrovni.

"Není žádným překvapením, že čeští zaměstnavatelé přistupují k přijímání nových zaměstnanců velmi opatrně v důsledku negativních zpráv o vývoji na finančních trzích a hrozbě zpomalení růstu v eurozóně. Společnosti jsou pod rostoucím tlakem na snižování marží a jsou nuceny produkovat více se stejným nebo nižším počtem lidských zdrojů," řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.

"Zaměstnavatelé vědí, že v tomto ekonomickém prostředí musí dělat vše pro to, aby udrželi svou organizaci flexibilní a konkurenceschopnou," dodala s tím, že aktuální hodnoty se blíží hodnotám z doby krize.

Nejvíc zeštíhlí zpracovatelský průmysl

Slabší náborové aktivity předpovídají zaměstnavatelé v devíti z deseti odvětví. Nejnižší index trhu práce očekává zpracovatelský průmysl, a to minus osm procent. Tento obor také zaznamenal největší mezičtvrtletní propad, a to o 18 procentních bodů.

Naproti tomu řada zaměstnavatelů v oblastech, jako je zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov, uvedla, že bude nové lidi nabírat. Důvodem bude patrně začínající jarní sezona. Čistý index trhu práce dosahuje v těchto oborech hodnoty 12 procent.

Z regionálního hlediska bude nejhorší situace na Moravě. Čistý index trhu práce je zde minus sedm procent. Zaměstnavatelé v Praze a Čechách předpovídají utlumené náborové aktivity s indexem minus tři procenta. Ve srovnání s minulým čtvrtletím hlásí firmy v Praze pokles indexu o deset procentních bodů, na Moravě o pět procentních bodů a v Čechách o tři procentní body.

"Dokud se opět neobjeví pozitivní zprávy o vývoji na trzích, zaměstnavatelé budou nadále omezovat nábory nových zaměstnanců a vytvoření každého nového pracovního místa budou velmi zvažovat," zdůraznila Rezlerová. Navzdory rostoucímu pesimismu zaměstnavatelů ale podle ní přetrvává vysoká poptávka po pracovnících s technickým vzděláním, řemeslnících nebo obchodních zástupcích.

Například společnost Siemens nyní hledá vývojáře a konstruktéry do vývoje v Praze a v Brně, protože se jí daří do Česka přejímat výrobu z jiných zemí, kde koncern působí, uvedl mluvčí firmy Pavel Kaidl v anketě iDNES.cz. Z jejích výsledků vyplynulo, že se společnosti na propuštění zatím akutně nechystají. Nábor nových lidí však budou pečlivě rozmýšlet s ohledem na vývoj dluhové krize v Evropě. (více zde)

,