Dělník, továrna, práce

Dělník, továrna, práce | foto: Profimedia.cz

Firmy si oblíbily švarcsystém, je to pro ně levnější

  • 135
Na švarcsystému se dá hodně ušetřit, soudí stále více firem. Proto propouštějí lidi, aby je vzápětí najaly na živnostenský list a nemusely za ně platit sociální a zdravotní pojištění.

Podle statistik počet zaměstnanců klesá rychleji, než roste počet lidí na pracovních úřadech, a naopak narůstá počet samostatných podnikatelů. "Za poslední dva roky rychle přibylo OSVČ a některé firmy hovoří o tom, že by byla chyba, kdyby neušetřily na penězích za odvody," říká Milan Štěch, předseda Českomoravské komory odborových svazů a senátor za ČSSD.

Nelegální na švarcsystému není to, že firma práci zadává pracovníkům s živnostenským listem. Problém je, když živnostník pro firmu dělá běžné činnosti za pomoci firemních zařízení. Není pak důvod, aby v ní nebyl zaměstnán a firma za něj neplatila veškeré odvody. Systém získal jméno podle Miroslava Švarce, který takto podnikal na počátku 90. let.

Propustíme a nabereme zpět

Podle statistik České daňové správy za poslední účetní rok téměř pětina firem přestala podávat daňová vyúčtování za své zaměstnance. To by znamenalo, že byli všichni propuštěni. Jenže takové množství podnikatelů loni rozhodně neukončilo činnost. Je tedy možné, že využívají švarcsystém.

Naznačuje to i nárůst lidí pracujících jako OSVČ – loni v srpnu to bylo přes 930 tisíc, letos téměř o 25 tisíc víc. Jen zčásti jde přitom o lidi, kteří po vyhazovu ze zaměstnání nemohli najít práci, a tak se pokusili postavit na vlastní nohy a podnikat. Další část tak zřejmě uposlechla doporučení své firmy, zřídila si živnostenský list a do firmy docházejí stejně jako předtím.

Víc než dříve podle zkušeností lidí z byznysu využívají švarcsystém obchodní a finanční firmy. "Začínáme evidovat zvýšený počet OSVČ hlavně na obchodních pozicích – jde o samostatné obchodníky s produkty či ve službách. Přitom z řad nezaměstnaných je relativně malá ochota nastoupit na tento typ spolupráce," upozorňuje Milan Novák, šéf české pobočky personálky Grafton Recruitment.

K ještě drsnějšímu porušování zákonů dochází u průmyslových firem, které trpí propadem exportu, a tedy i zakázek. "Firmy své lidi donutí přihlásit se na pracovní úřad a pak je nechají dělat úplně stejnou práci na dohodu o provedení práce za nezdanitelné čtyři tisíce měsíčně. Dotyčný k tomu může brát podporu a firma jede dál, aniž platí odvody," říká Josef Středula, šéf odborového svazu KOVO. Konkrétní firmy, které takto postupují, medializovat nechce. Řekl prý o nich na jednání ministrům.

Nárůstem švarcsystému si však někteří podnikatelé nejsou jisti. "Je to moc okaté, daňový úřad na to přijde při první kontrole. Pokud by firma svého bývalého pracovníka chtěla zaměstnat jako OSVČ, musela by mu pronajmout zařízení, na kterém pro ni dělá. A to je moc složité," říká Břetislav Ošťádal, předseda Asociace malých a středních podniků.