Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Firmy v roce 2012 mírně přidají svým lidem, ale jen vybraným

  • 96
Tuzemské firmy nevidí příští rok tak černě jako vláda. Zatímco státní zaměstnance kvůli vývoji dluhové krize až na výjimky růst mezd nečeká, pracovníci soukromých podniků před sebou mají příjemnější výhled. Jejich zaměstnavatelé jim hodlají přidat v průměru tři procenta. Vyplynulo to z ankety MF DNES mezi sedmi desítkami firem.

"Příští rok plánujeme zvýšení mezd zhruba o tři procenta, ale jako každý rok je rozdělení vázáno na výsledky ročních hodnotících rozhovorů. Někdo dostane přidáno deset procent, někdo nabídku od manažera na zlepšení svých pracovních kompetencí," říká Jan Brázda, ředitel výrobního závodu Knauf Insulation v Krupce u Teplic.

K plošnému navyšování mezd se ale podle oslovených manažerů uchýlí jen zlomek firem. Většina z nich hodlá platy zvednout jen perspektivním lidem na základě individuálních výkonů a většina z nich navíc upozorňuje, že plány na navyšování mezd se budou odvíjet od vývoje v Evropě. Pokud nastane stagnace či mírný pokles, scénář mírného růstu mezd zůstane ve hře, pokud by však byl propad ekonomik výraznější, s růstem mezd téměř nikdo počítat nemůže.

"Očekáváme mírný růst mezd, a to spíše individuálním hodnocením než plošným zvýšením mezd, zejména pokud naši klienti budou realizovat černější scénáře," říká šéf IT firmy Cleverlance Jiří Bíba.

Některé firmy také plánují navyšovat mzdy kvůli růstu inflace. Ta má podle odhadu společnosti Patria Finance v příštím roce hlavně kvůli růstu DPH stoupnout až o 3,5 procenta. "Míra inflace je pro nás jedním z vodítek a v průměru ji náš mzdový nárůst určitě převýší," myslí si například Otta Grebeň, generální ředitel výrobce rozbušek Austin Detonator Vsetín.

Šéf výrobní technologické firmy Isolit Bravo Kvido Štěpánek dokonce počítá s tím, že mzdy navýší minimálně na dvojnásobek inflace či možná ještě víc.

Při příznivém vývoji hospodářství hodlá nejvýrazněji (až v průměru téměř pět procent) navyšovat mzdy elektronický průmysl, naopak nejméně plánují mzdy přidat výrobci průmyslových strojů a také zaměstnavatelé v maloobchodu a velkoobchodu.

, ,