Fischer začal licitovat o své dluhy

  • 142
Václav Fischer a jeho partner Atlantik FT ropného magnáta Karla Komárka se pustili s věřiteli do partie "vabank". V pondělí kolem poledne předložili Komerční bance, ČSA a České správě letišť návrh, za kolik chce Atlantik FT odkoupit Fischerovy dluhy v celkové výši 470 milionů korun.

"V nabídce je pouze cena, nikoliv podstata partnerství Fischera a firmy pana Komárka," uvedl důvěryhodný zdroj blízký jednáním. U transakcí tohoto typu je obvykle snaha koupit dluhy za podstatně menší částku, než kolik představují. Detaily nabídky nebyly zveřejněny.

SOUHRN ČLÁNKŮ O PROBLÉMECH FIREM
VÁCLAVA FISCHERA

Věřitelé o návrhu jednali do večerních hodin a odmítli byť jen naznačit, jak se jim zamlouvá či nezamlouvá. "Pokud řešení přijmou, lze celou záležitost vyřešit během dvou dní," uvedl bez podrobností šéf Atlantik FT Miloslav Vyhnal.

Václav Fischer v dopise klientům, zveřejněném na internetových stránkách uvedl, že věří v přijetí nabídky a zrušení exekuce. Vyřešení svízelné situace Fischerových firem komplikuje skutečnost, že je třeba dosáhnout dohody hned pěti firem. A přitom udržet na uzdě ostatní věřitele.

Fischer totiž nedluží pouze těm, kteří sáhli k exekuci. "S námi zatím nikdo nejednal, i když bych čekal, že tak učiní. Jsme jedním z věřitelů Fischera. Další návrhy na exekuce zajím nejsou, ale mohou být," uvedl šéf tuzemské pojišťovny Allianz Miroslav Tacl.

Další věřitelé Fischera se začínají bát o peníze
Tři největší věřitelé podnikatele Václava Fischera usilovně jednali o nabídce nového spolumajitele jeho cestovní kanceláře na odkoupení dluhů. I když ještě v pondělí večer nebylo jasné, jak jednání dopadnou a jestli umožní vstup podnikatele Karla Komárka do Fischerova impéria, nemusí ani dohoda znamenat konec potíží.

Postupně se objevují další hlasy firem a obchodních partnerů, kterým Fischer také dluží. S těmi však zatím nikdo nejedná a oni sledují s obavami, jak jejich pohledávky zůstávají mimo hru. "Zatím se na nás nikdo neobrátil a přitom bych to očekával," řekl předseda představenstva pojišťovny Allianz Miroslav Tacl.

Allianz Fischerovým letadlům vypověděla smlouvu kvůli neplacení pojištění leteckých rizik. Po uplynutí měsíční lhůty letadla bez pojistky nepoletí. Allianz proto zvažuje, jaký zvolí příští postup. "Další návrhy na exekuce zatím nejsou, ale to neznamená, že nemohou přijít," řekl Tacl.

Fischer ovšem věří, že složitou situaci ustojí. "Věřím, že nabídka bude přijata a exekuce zrušeny. Dalším krokem bude kapitálový vstup Atlantik FT do mých společností a vzájemná spolupráce, která povede k rozvoji firem," uvedl.

Nervozita panuje také mezi Fischerovými obchodními partnery, kteří prodávají jeho zájezdy. "On nedluží jen těm třem věřitelům, je to horší," řekla jedna zaměstnankyně cestovní kanceláře, která prodává zájezdy CK Fischer, ale nechtěla být jmenována.

Když se zájezd prodá zákazníkovi, firma musí poslat peníze Fischerovi a ten pak zpětně vyplácí prodejci provize. "Fischer nám většinou platil s dvou až tříměsíčním zpožděním, ale letos nám za letní zájezdy ještě nezaplatil," dodala. Její cestovní kancelář nyní Fischerovy zájezdy prodává jen na vyžádání.

Podle zaměstnankyně cestovky panuje obava o provize i mezi dalšími prodejci. I některé hotely na Kanárských ostrovech mají problémy s Fischerovým splácením, uvedl zdroj, který měl možnost se seznámit s účetními knihami firmy.

Naproti tomu cateringová firma Gastrohroch, která dodává občerstvení pro Fischerova letadla, tvrdí, že se s firmou dohodli na splátkovém kalendáři. "Zatím to funguje, i když občas se stává, že dostáváme zaplaceno později, ale to je v Česku všude," řekl spolumajitel firmy Stanislav Macek.

Fischerova mluvčí Věra Kudynová ujišťuje, že prodej poklesl jen po vyhlášení exekuce a v těchto dnech je standardní. Konkurenti z Čedoku, Exim Touru i Firo-Touru ovšem tvrdí, že obchody jim nezvykle rostou.

"Fakt je, že zájem je veliký. Lidi nám zatelefonují se zájmem o zájezd a někteří přiznají, že jdou od Fischera," říká tiskový mluvčí Exim Jan Koláčný. "A pak jsou takoví, u kterých to spíš odhadujeme, protože chtějí konkrétní termín a místo a je to velmi specifická poptávka," dodal.

Přestože Fischer ovládá čtyřicet procent trhu, zástupci Asociace cestovních kanceláří se ohradili proti jeho tvrzení, že by pád jeho firem paralyzoval tuzemský a středoevropský trh. Podle předsedy asociace Michala Šeby se Fischer snaží démonizovat možné dopady krize a jeho cílem je ve skutečnosti nátlak na věřitele, aby exekuci zastavili.