Kurz libry k dolaru během chvíle klesl o 6 procent (ilustrační foto).

Kurz libry k dolaru během chvíle klesl o 6 procent (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

V Asii se nejspíš splašili „měnoví roboti". Libra klesla o šest procent

  • 44
Britská libra zažila v pátek brzo ráno prudký výkyv kurzu, takzvaný flash crash. Příčinou byla pravděpodobně panika vyvolaná reakcí obchodujících algoritmů vyhodnocujících data o brexitu. I když se většina ztráty záhy dorovnala, mrzet musí zejména ty, kteří prodávali, když byla libra na okamžik nejníže.

Obvykle ospalá chvíle na globálních trzích, kdy američtí tradeři končí své seance a jejich asijští kolegové sotva srkají první ranní kávu, v pátek rázně prosvítil ostrý červený záblesk.

07.října 2016 v 11:11, příspěvek archivován: 07.října 2016 v 17:44

The pound's flash crash is a sign of how actors in the currency market are changing https://t.co/koWK1WLnV2 pic.twitter.com/4flrtzge7j

Britská libra totiž krátce po půlnoci středoevropského času zažila největší propad od chvíle, kdy si ostrované odhlasovali v referendu odchod z Evropské unie. Měna zažila prudký sešup o 6 procent své hodnoty. A o přibližně dvě procenta níže se pohyboval kurz libry k dolaru i poté, co záhy svůj propad částečně vyrovnala.

Centrální banka zodpovědná za libru - Bank of England - ohlásila, že příčiny i průběh události, které se přezdívá flash crash, prošetří. Mezitím se už začaly objevovat scénáře možných příčin propadu.

07.října 2016 v 12:05, příspěvek archivován: 07.října 2016 v 17:34

#BREAKING Bank of England says 'looking into' pound flash crash

Tou první je krátce předtím publikovaný článek Financial Times založený na tvrzení francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který volá po tvrdé vyjednávací pozici Evropské unie při dojednávání podmínek brexitu. Není ale obvyklé, aby taková informace sama o sobě vyvolala tak výraznou reakci trhů.

Další možností je, že došlo k chybě či nedopatření (přezdívané „fat finger“), kdy člověk zadávající příkaz k prodeji omylem zadal mnohem větší objem, než plánoval. Třeba kvůli posunutí desetinné čárky.

Přehnaly to algoritmy s reakcí na Hollanda?

A konečně, nejfavorizovanější možností mezi analytiky je kombinace obojího s jedním podstatným rozdílem. Chybu neudělal člověk, ale obchodující algoritmus. Tedy „robot“, který byl vytvořen právě proto, aby byl efektivnější než člověk a pomocí výpočtů předcházel emočně zabarveným chybám a díky strojové analýze dat byl i rychlejší.

Jenže v momentě, kdy je část informací zpracovávaných stroji „ryze lidského“ původu - jako například novinové články a na ně reagující tweety, může se to zvrtnout. Podle BBC se tak nejspíše stalo to, že více „robotů“ skenujících klíčové slovo brexit přehnaně zareagovalo na Hollandovo prohlášení a s ním spojené zmínky na sociálních sítích. V očekávání poklesu se začaly svěřených liber zbavovat.

To mohlo strhnout další a vzhledem k tomu, že se tak stalo v jeden z nejslabších okamžiků obchodního dne, stačily k rozhoupání libry menší objemy, než pokud by chyba přišla v některý z prime timů.

Analytik RSJ: Libra je teď k výkyvům náchylná

Na algoritmickém obchodování mimo jiné vyrostla firma miliardáře Karla Janečka RSJ. Její analytik Jakub Kučera je s hodnocením pátečního flash crashe opatrný a se závěry chce počkat až na výstup Bank of England.

Upozorňuje však, že současná pozice libry je podobným událostem nakloněná. A hrozba může spočívat v tom, že si to někteří obchodníci - jak živí, tak i ti sestávající z nul a jedniček - nepřipouštějí a nejsou na to připraveni.

„Na trhu kvůli obavám z brexitu chybí likvidita. Pokud někdo začne prodávat výrazné množství libry, chybí tak protistrana, která by měnu koupila, což může vést k dramatickému propadu. Obchodníci se navíc bojí, že někdo ví více než oni, že třeba zná detaily brexitu. Pokud se pak začne na trhu něco dít, zvyšuje se pravděpodobnost, že ostatní v domnění, že jsou informačně pozadu, zpanikaří a začnou také prodávat,“ říká Kučera.

Už těsně před pátečním flash crashem se ostatně libra v kurzu 1,26 dolaru nacházela na 31letém minimu. Od hlasování o vystoupení z EU dohromady britská měna odepsala 16 procent (o poklesu britské měny jsme psali zde).

Otázkou také je, zda páteční otřes vyústí ve snahu o regulaci, jako tomu bylo v minulosti u flash crashů burzovních. Na některých trzích kvůli nim platí pravidla, která například po prudkých změnách zastavují na určitý čas obchodování. Na necentralizovaném a zároveň násobně větším trhu s měnami by něco takového bylo ale mnohem složitější.

„Neočekávám, že by se omezilo používání algoritmů na forexovém trhu. Dojde ale nejspíš k jejich přenastavení, aby se chovaly více obezřetně v čase nízké likvidity na trhu,“ říká k tomu analytik brokerské společnosti Lynx Jonáš Mlýnek.