Limity na dole ČSA zůstanou podle usnesení vlády prozatím zachovány. V lokalitě bude pokračovat útlum těžby, která má skončit kolem roku 2022.

Limity na dole ČSA zůstanou podle usnesení vlády prozatím zachovány. V lokalitě bude pokračovat útlum těžby, která má skončit kolem roku 2022. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Uhlobaron Tykač spojí to, co nedávno rozdělil. Kvůli neprolomení limitů

  • 7
Miliardář Pavel Tykač znovu spojí, co před nedávnem rozdělil. Severní energetická (Sev.en), která ovládá mimo jiné velkolom ČSA na Mostecku, se začlení zpět do Tykačova Czech Coalu. Důvodem je ohlášený odchod jednoho ze spolumajitelů Sev.en, Tomáše Fohlera.

Fohler tvrdí, že odchází kvůli říjnovému rozhodnutí vlády, která odmítla pokračování těžby na lomu ČSA. „Severní energetickou jsem spoluzakládal s tím, že ji pomohu dále rozvíjet. Rozhodnutím české vlády další těžba uhlí i rozvoj v této oblasti bere za své. Nechci se proto nadále podílet na řízení firmy a jednám o prodeji svého podílu,“ říká Fohler, který vlastní 30 procent firmy.

Vláda rozhodnutí o případném prolomení limitů těžby na lomu ČSA odložila na rok 2020. V té době má být jasnější, jak se bude vyvíjet příprava výstavby nových jaderných bloků v Česku a zda bude země uhlí za limity potřebovat. Limity prolomila jen v dole Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ.

Další ze spolumajitelů Sev.en Jan Dienstl o odchodu neuvažuje.

„V konečném stavu by měl být Sev.en součástí skupiny Czech Coal,“ nastiňuje budoucí uspořádání skupiny Tykač. Vedle dolu ČSA do Sev.en patří také například tepelná elektrárna ve Chvaleticích.

Nejsou to přitom ani tři roky, kdy se Sev.en s problematickým velkolomem ČSA z Tykačovy skupiny Czech Coal vyčlenila. Tykač si v ní ponechal 40 procent a mezi své dlouholeté partnery Dienstla a Fohlera rozdělil po 30 procentech. Tykačovi pak zůstal Czech Coal s lomem Vršany a jeho roční těžbou okolo šesti milionů tun uhlí.

Hlavním důvodem pro rozdělení původního Czech Coalu v roce 2013 byl dvousetmiliardový kontrakt se společností ČEZ na dodávky vršanského uhlí pro elektrárnu v Počeradech až na padesát let. Tykač si od vyčlenění lomu ČSA také sliboval lepší výchozí pozici pro jednání o prolomení limitů.