Fórum: Amerika musí pomáhat víc než dosud

  10:33
Jen malou úctu ke svým hostitelům projevují delegáti Světového ekonomického fóra v New Yorku. Ve většině projevů a diskusních kruhů se ozývá shodný názor: Amerika se chová příliš jako supervelmoc, nenaslouchá radám spojenců a zapomíná na potřeby chudých. Od delegátů z muslimských zemí takové názory nepřekvapí. V sálech hotelu Waldorf Astoria je však hájí například Hillary Clintonová či Bill Gates.
Colin Powell na Světovém ekonomickém fóru

Colin Powell na Světovém ekonomickém fóru - Nutnost boje s chudobou zdůraznil na ekonomickém fóru i americký ministr zahraničí Colin Powell. (1.2.2002) | foto: Doug KantorReuters

Podle senátorky Clintonové na sebe USA nevzaly takovou zodpovědnost za globální problémy jako je chudoba, nemoci nebo postavení žen, jaká by odpovídala jejich ekonomické síle. Nyní je potřeba přesvědčit americkou veřejnost, že právě tuhle roli by teď měly USA začít hrát.

Spoluzakladatel Microsoftu a nejbohatší muž světa Bill Gates upozornil, že současné podmínky mezinárodního obchodu jsou nastaveny jednoznačně ve prospěch bohatých zemí, což vzbuzuje mezi chudšími státy silný odpor. "Lidé, kteří cítí, že se svět obrátil proti nim, budou plodit nenávist, která je velmi nebezpečná pro nás všechny. Myslím, že je zdravé, že jsou v ulicích demonstranti. Nastolují otázku, zda bohatý svět také dostatek bohatství vrací zpět," prohlásil Gates.

Poukázal tak na zatím nejsilnější protesty proti shromáždění předních politiků a ekonomů. Během víkendu demonstrovalo v ulicích New Yorku několik tisíc odpůrců globalizace. Drtivá většina protestních akcí ale proběhla v klidu a policie zadržela jen asi 80 lidí, kteří si v Greenwich Village lehli na ulici a blokovali dopravu. Dalších 70 bylo zatčeno na jiné demonstraci za práva zvířat.

"Vzhledem k počtu lidí, kteří do New Yorku přijeli, je počet zadržených velmi malý," uvedl starosta města Michael Bloomberg.

Hlavní téma - chudoba
Newyorské shromáždění bohatých a mocných, prezidentů a králů, sultánů a miliardářů tráví většinu času diskusí o chudých a slabých. Úzká spojitost bídy s násilím a terorismem se táhne jako červená nit dosavadními diskusemi a rozhovory, které začaly na Světovém ekonomickém fóru už ve čtvrtek 31. ledna.

"Musíme pronásledovat chudobu, musíme pronásledovat zoufalství, musíme pronásledovat beznaděj," vyhlásil na fóru americký šéf diplomacie Colin Powell.

Navázal tak na myšlenky, které mezi účastníky kongresu zaznívaly už při úvodních projevech a jež většinou zdůrazňovaly souvislost ekonomického růstu a boje proti násilí a teroru.

"Teď, když naše globální koalice proti terorismu slaví úspěchy, měli bychom ji využít k boji proti chudobě, protože terorismus a chudoba jsou dvojčata," pronesla například filipínská prezidentka Gloria Arroyová.

Vyspělé země světa by pro boj s chudobou měly letos získat impuls v podobě hospodářského růstu. "Věřím, že ve druhé polovině roku budeme v USA svědky výrazného oživení, které pak s sebou potáhne i zbytek světa," řekl prezident investiční banky Merrill Lynch Jacob Frenkel. Podobně optimistický je i americký ministr financí Paul O'Neill.

Finančníci letos poprvé opustili Davos
Špičky světového byznysu, politiky a náboženští vůdci zasedají v hotelu Waldorf Astoria pouhých pět kilometrů severně od trosek newyorského Světového obchodního centra. Setkání necelých tří tisíc účastníků fóra je první větší schůzkou předních politiků, ekonomů, podnikatelů a zástupců nevládních organizací od zářijových teroristických útoků. Ekonomické fórum střeží čtyři tisíce policistů, kteří okolí hotelu proměnili v malou pevnost.

Story ze zákulisí ekonomického fóra si přečtěte ZDE

Stejně jako v minulých letech se i tentokrát chystali odpůrci globalizace protestovat proti akci, kterou považují za pokus malé skupinky světové elity určovat chod globálního hospodářství za zavřenými dveřmi.

Všechny akce jsou zatím spíše menší a klidné, tak jak zástupci demonstrantů avizovali už před začátkem fóra. Nejvýraznějším počinem tak zůstává útok kyberaktivistů, kteří zvýšeným provozem zahltili a zhroutili oficiální webové stránky kongresu.

Světové ekonomické fórum letos poprvé změnilo tradiční místo konání a opustilo švýcarský Davos, kde mu v roce 1971 položil základy profesor Klaus Schwab. Ten se pro tento rok rozhodl přenést zasedání do New Yorku, aby vyjádřil solidaritu s městem, které se stále vzpamatovává ze zářijové tragédie. "Doba je mimořádná. Rozhodli jsme se přesunem tohoto setkání také pomoci New Yorku," řekl ředitel fóra Klaus Schwab.

Bývalý starosta New Yorku Rudolf Giuliani i organizátoři předpokládají, že kongres ekonomice města výrazně pomůže. "Obchodníci a radnice očekávají, že město na fóru bezprostedně vydělá 12 až 18 milionů dolarů," uvedla výkonná ředitelka fóra Donna Redelová.

V roce 2003 by se mělo fórum vrátit zpět do Davosu.

Mezi delegáty chybí Češi
Americkou vládu zastupuje na fóru šéf diplomacie Colin Powell a minancí Paul O' Neill. Dalšími významnými hosty-politiky je například německý kancléř Gerhard Schröder či kanadský premiér Jean Chretien. Za šéfy velkých korporací lze zmínit Billa Gatese z Microsoftu nebo ředitele McDonald's Jacka Greenberga. Chybět nebude ani bývalý prezident Bill Clinton nebo ekonomové Jeffrey Sachs a Joseph Stiglitz.

Česká republika naproti tomu žádného oficiálního zástupce nemá. Zatímco Poláci či Rakušané vyslali své prezidenty, Českou republiku má u svého jména v prezenční listině jediný člověk - delegátka nevládní organizace Kruh bezpečí.

Odpůrci globalizace se sešli v Brazílii
Souběžně s newyorským kongresem probíhá v brazilském Porto Alegre antiglobalizační Světové sociální fórum.

Toho se podle organizátorů účastní asi 40 tisíc lidí ze 150 zemí, hlavně z nevládních organizací, občanských uskupení a levicových hnutí. Ti chtějí diskutovat o tom, co nazývají "nespoutaným kapitalismem a globalizací". Seznam hostů obsahuje například i nositele Nobelovy ceny míru jako je Argentinec Adolfo Perez Esquivel nebo ostrého kritika americké zahraniční politiky Noama Chomskyho.

Řečníkům v Porto Alegre posloužila jako příklad škodlivého kapitalismu argentinská ekonomická krize. Podle nich stojí za současnými problémy Argentiny neoliberální hospodářská politika diktovaná organizacemi jako je Mezinárodní měnový fond.

"Taková politika je dobrá pro pár bohatých, ale ne pro lidi, kteří chtějí žít svobodně, vykonávat svá demokratická práva a neumřít hladem," tvrdí osmadvacetiletá argentinská socioložka Clara Algranati.

Írán se ekonomického fóra nakonec nezúčastní

Íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí se rozhodl na protest proti výpadům amerického prezidenta George Bushe Světové ekonomické fórum bojkotovat. Podle íránského rozhlasu je to odpověď na postoj Ameriky vůči Íránu a na pokořující způsob, jakým americké ministerstvo zahraničí vyřizovalo víza íránské delegaci.

Prezident Bush navíc ve zprávě o stavu unie označil Írán za nebezpečný stát, který se snaží získat zbraně hromadného ničení. Íránský prezident Mohammad Chátamí to označil za "arogantní, agresivní a pokořující". Bylo to podle něj "vměšování do vnitřních záležitostí Íránu a urážka íránského národa".
(ČTK)

Autoři: , , ,

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Průlomový lék na hubnutí dráždí cenou. Kúru za tisíce lze vyrobit za pět dolarů

29. března 2024

Lék Ozempic od společnosti Novo Nordisk je jedním z hitů posledních měsíců. Ukázalo se totiž, že...

Divné kšefty za 1,5 miliardy dolarů. Nejvíc dílů pro ruská letadla dováží Gabon

28. března 2024  19:41

Gabon se stal největším dodavatelem náhradních dílů pro ruská letadla, napsal server The Moscow...

Nezdravé pryč. Komika donutili stáhnout z londýnské dopravy plakát s hotdogem

28. března 2024  18:51

V londýnském metru se nevyplácí utahovat si z hotdogů. Své o tom ví populární britský komik Ed...

Do dobíječek dá stát dalších šest miliard. Už jich je víc, než auta potřebují

28. března 2024

Dalších šest miliard korun plánuje ministerstvo dopravy v příštích letech využít na výstavbu nových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...