Zlatá mládež svým vychloubáním neuváženě odkrývá z různých důvodů skrytý majetek svých rodičů v hodnotě a nahrává tím finančním detektivům a zlodějům. Ilustrační foto

Zlatá mládež svým vychloubáním neuváženě odkrývá z různých důvodů skrytý majetek svých rodičů v hodnotě a nahrává tím finančním detektivům a zlodějům. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Fotky jachet, letadel a peněz. Boháči vychloubáním ohrožují sami sebe

  • 36
„Selfíčka“ na superjachtách nebo pózování před soukromými letadly mohou být nebezpečná. Potomci boháčů vystavováním fotek ze svého marnotratného a finančně neomezeného života na sociálních sítích neuváženě odkrývají skrytý majetek svých rodičů a nahrávají tím finančním detektivům a zlodějům.

Zlatá mládež vzbuzuje svým vychloubáním na sociálních sítích závist a posměch. Ale co hůř, fotkami luxusu ohrožuje své rodiče. Mnohdy totiž jde o skrytý rodinný majetek. Důkazy nasbírané na sociálních sítích se pak hojně využívají při různých soudních sporech, ať už jde o rozvody miliardářů nebo rozchod oligarchů.

„Sociální média jsou prvním místem, kde začínáme pátrat,“ řekl britskému deníku The Guardian ředitel londýnské firmy K2 Intelligence Oisín Fouere. Vypráví o sokovi jednoho jejich klienta, který prohlašoval, že nemá žádný významnější majetek. Ale jen do chvíle, kdy vyšetřovatelé našli na sociální síti jednoho z jeho dětí fotku jachty na Bahamách v hodnotě 25 milionů dolarů (591 milionů korun).

Podle Daniela Halla, ředitele oddělení vymáhání ve společnosti Burford Capital, jsou nejčastějšími „oběťmi“ bohatí lidé staršího věku, kteří si sice se sítěmi Instagram, Facebook a Twitter moc nerozumějí, zato jejich děti, zaměstnanci a společníci ano. Firmě se nedávno podařilo objevit při vyšetřování podvodu nově pořízené soukromé letadlo. Syn jednoho z podezřelých totiž na své třicáté narozeniny vystavil na Instagramu fotku sebe a svého otce, jak stojí před letadlem.

Rostoucí význam sociálních médií při vyšetřování dokazuje také případ amerického rappera 50 Cent. Ten byl v Connecticutu předvolán k soudu, aby vysvětlil fotku na svém Instagramu, kde pózuje s balíčky stodolarových bankovek, z nichž složil slovo broke (na mizině). Několik měsíců předtím přitom podal žádost o bankrot. Rapper nyní tvrdí, že peníze na fotce jsou falešné.

Bývalý právník Daniel Hall říká, že sociální sítě se využívají k mapování rodiny vyšetřovaného a jeho kontaktů z byznysu. „Dá se tam dozvědět, kde jsou, jaké jsou jejich zájmy a s kým se pravidelně stýkají,“ vysvětluje.

Hall vedl také případ, kde figuroval šéf a hlavní akcionář zkrachovalé ruské banky. Bankéřův právník namítal, že by se kauza neměla vyšetřovat v Británii, protože to nebylo hlavní sídlo jeho klienta. „Z chronologicky řazených postů na sociálních sítích podezřelého i jeho rodiny ale vyplynulo, že tu žijí a pracují, takže Británie opravdu je ta správná jurisdikce,“ namítl Hall.

Vyšetřovatelé často používají nástroje jako Geofeedia, které jim umožňují okolo nějaké budovy nebo místa vystavět virtuální „geo-plot“ a v reálném čase sledovat všechny posty ze sociálních sítích publikované právě tam.

Rozvod přišel draho

Sociální profily dětí se staly osudnými také jednomu muži v rozvodovém řízení. Tomu soud nařídil, aby své ženě vyplatil 30 milionů dolarů (710 milionů korun). Muž však tvrdil, že tolik peněz nemá. Společnosti Kroll zaměřující se na kyberbezpečnost a vyšetřování se ale podařilo vypátrat ukrytý majetek za mnoho milionů britský liber. Stačilo monitorovat, z jakých míst děti většinou píší na sociální sítě.

„Když jsme to porovnali se záznamy v katastru nemovitostí a podobných registrech, našli jsme několik nemovitostí zapsaných na jméno tohoto muže,“ říká ředitel firmy Andrew Beckett.

Podle něj nerozvážné chování superbohatých dědiců na sociálních sítích vystavuje jejich rodiny také útokům podvodníků a vyděračů. Kvůli kyberzločinu přicházejí ročně o několik stovek milionů dolarů.

V jednom z případů podvodníci „hackli“ e-mailový účet bohaté dědičky. Bylo to snadné, protože byl zaheslovaný jménem jejího psa, které se objevovalo skoro ve všech jejích postech na sociální síti. Když jela na dovolenou, hackeři rodině vystavili falešné faktury za soukromá letadla, luxusní vily a nákupy. Než se na podvod přišlo, rodiny takto zaplatila 900 tisíc dolarů (21,3 milionu korun).