Čerstvou novinkou v kancelářích, kam se první zaměstnanci stěhovali už v půlce...

Čerstvou novinkou v kancelářích, kam se první zaměstnanci stěhovali už v půlce prosince, jsou koloběžky. Ty mají sloužit jak k přesunům na patrech podlouhlé oválné budovy, tak i k zábavě. | foto:  František Vlček, MAFRA

Hodně místa, pěkný výhled a celý den jídlo zdarma. Avast se přestěhoval

  • 40
Česká antivirová firma Avast Software se přestěhovala do nových kanceláří v pankráckém Enterprise Office Center. Na sedmi patrech jejích 650 lidí zabírá 15 tisíc čtverečních metrů. Zaměstnanci si tak zatím mohou užívat dvojnásobného pracovního prostoru, než je v pražských kancelářích zvykem.

Jedna z největších českých technologických firem - producent antivirových řešení Avast - se tento týden definitivně přestěhovala do nových prostor na pražském Pankráci. A jak otevírací párty, tak i kanceláře samotné, svědčí o tom, že Avast je jedna z mála tuzemských firem, která v mnoha ohledech české poměry přerůstá.

Hlavním bodem oficiálního zahájení byla simultánní šachové partie pěti zaměstnanců Avastu a pěti hostů proti legendě tohoto sportu - Garri Kasparovovi.

Neméně výjimečně vyhlížejí i samotné kanceláře, ve kterých byl při návštěvě reportéra a fotografa iDNES.cz opět běžný (byť páteční a povečírkový) provoz.

Na první pohled zaujme velkorysost prostoru. Zatímco průměrně v pražské kanceláři připadá na jednoho zaměstnance asi 10 čtverečních metrů plochy, ti, kteří se nedávno od zastávky metra Budějovická přesunuli na Pankrác, si mohou nyní užívat 23 čtverečních metrů. Každý zaměstnanec tak má pro sebe ekvivalent menší garzonky.

V kancelářské budově od developera Erste Group Immorent zabírají prostory Avastu sedm pater o rozloze 15 tisíc čtverečních metrů. Zatím v nich pracuje 650 zaměstnanců. I po plánovaném navýšení na přibližně tisícovku lidí (jen letos chce Avast přijmout okolo další stovky) budou mít zaměstnanci k dispozici 1,5násobek průměrného prostoru českých kanceláří.

Avast, který je podle Wall Street Journal jediným českým „jednorožcem“ (tedy start-upem s hodnotou alespoň ve výši jedné miliardy dolarů) se inspiroval v rejdišti velkých technologických firem. Delegace zaměstnanců vybraná napříč odděleními se vypravila okouknout kanceláře v kalifornském Silicon Valley a i podle jejich dojmů potom architekti ze studia Vrtiška - Žák navrhovali interiér.

Avast Software

Kořeny firmy založené Eduardem Kučerou a Pavlem Baudišem sahají až do roku 1988, což z Avastu dělá jednu z nejstarších antivirových firem na světě.

V současné době chrání software od Avastu přes 230 milionů zařízení (kromě osobních počítačů čím dál častěji i mobil či tabletů) na světě.

Firma má za sebou v uplynulých pěti letech velký růst. Momentálně zaměstnává přes 650 lidí (do budoucna plánuje okolo tisícovky) a v roce 2014 vykázala při obratu 217 milionů dolarů provozní zisk (EBITDA) ve výši 154 milionů dolarů.

Spolu s konkurenčním AVG je nejcennější českou technologickou firmou. Zatímco AVG kótované na burze NASDAQ má po letošním výrazném propadu aktuální tržní kapitalizaci 956 milionů dolarů, Avast je podle investičního kola z roku 2014 privátními investory ceněn na miliardu dolarů.

Asi nejvíc se kalifornská atmosféra promítá do rozsáhlé relaxační zóny, která zabírá celé sedmé patro. V ní se nachází tichý kout s houpacími sítěmi, hudební zkušebna, posilovna, dětský koutek, prostor s retro videoherními automaty a hlavně velká kantýna. Ta de facto nahradila stravenky - jídlo je v ní totiž pro zaměstnance zdarma.

Zbylá patra, tedy páté až šesté a osmé až jedenácté, jsou již v pracovním režimu. Každému z nich potom dominuje jeden určitý materiál. Kanceláře obecně jsou koncipovány jako open space, i když na každém patře se nachází několik příček.

V Avastu se nevydali trendem tzv. hot deskingu, každý zaměstnanec tam tedy má svůj pracovní stůl. Pokud zatouží kdokoli po větším soukromí, je mu k dispozici pětačtyřicet konferenčních místností nebo telefonních budek.