Region Île-de-France koncem roku přišel o značnou část turistů. Cesty do Paříže rušili hlavně Rusové a Japonci.

Region Île-de-France koncem roku přišel o značnou část turistů. Cesty do Paříže rušili hlavně Rusové a Japonci. | foto: Profimedia.cz

Francie uhájila post královny turismu. Po útocích však strmě klesá

  • 2
Francie uhájila své prvenství nejnavštěvovanější země světa. Z pozice nejoblíbenější destinace zahraničních turistů zemi zatím nesesadily ani teroristické útoky. Země galského kohouta předběhla počtem návštěvníků Spojené státy, Španělsko i Čínu. Hoteliéři v pařížském regionu však po listopadových teroristických útocích hlásí výrazné ztráty.

Ani teroristické útoky zatím Francii jako nejoblíbenější turistickou destinaci na planetě z první příčky návštěvnosti nesesadily, uvedla Světové organizace cestovního ruchu ve své zprávě. Listopadové atentáty přesto návštěvnost v zemi ke konci roku značně oslabily. Ještě větší odliv turistů, přesně osmi procentní úbytek, však zaznamenala severní Afrika a především pak Tunisko, napsal list Le Figaro.

Největší odliv turistů zaznamenali hoteliéři ve francouzském regionu Île-de-France, jehož součástí je také metropole Paříž. Tamní výbor pro regionální turismus hlásí, že alarmující je především úbytek ruských návštěvníků (-37 procent) a také Japonců (-30 procent). Na Vánoce a na Nový rok navíc hotely a restaurace zaznamenaly čtvrtinový propad rezervací. A ani situace na začátku roku 2016 není příliš povzbudivá.

Podle rezervačního systému letenek ForwardKeys se objednávky letenek směr Paříž na první pololetí roku 2016 oproti loňsku propadly o celých 17 procent. Počet cestujících ze Spojených států je o 7,4 procenta nižší, z Číny dokonce o 13 procent.

Turistů bude čím dál tím víc

Obecně se však počet lidí, kteří cestují do zahraničí za poznáním, neustále zvyšuje. V uplynulém roce napočítala Světová organizace cestovního ruchu 1,18 miliardy cestovatelů, což je meziroční nárůst o 4,4 procenta. Nejoblíbenějším regionem turistů přitom zůstává Evropa.

Růstový trend má v turismu pokračovat také v příštích letech. Do roku 2020 se počítá s tím, že by se podle odhadů OSN mělo na cesty mimo vlast vydat 1,4 miliardy lidí.

„Mezinárodní cestovní ruch i nadále silně roste, neočekává se tedy žádný střednědobý ani dlouhodobý dopad teroristických útoků,“ potvrdil generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu při OSN Taleb Rifai.