Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008.

Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. | foto: Reuters

Francie vyhlašuje válku biopalivům a shromáždí globální zásoby jídla

  • 439
Francouzská vláda hodlá vyzvat k zastavení růstu světové produkce biopaliv. Je to další krok Paříže v boji proti nynějším vysokým světovým cenám potravin poté, co prezident François Hollande přišel s iniciativou na vybudování strategických globálních zásob potravin.

"Francie bude prosazovat přestávku v rozvoji produkce biopaliv, které konkurují potravinám," řekla mluvčí vlády. Sama Paříž plánuje omezit podíl biopaliv v pohonných hmotách z nynějších sedmi procent, plyne podle agentury Reuters ze zápisu z vládního zasedání.

Dotace skončí, ale až v roce 2020

Evropská unie vypracovala návrh na omezení používání biopaliv založených na zemědělských plodinách a odstranění veškerých státních subvencí na ně, ale až od roku 2020. Brusel se tak po letech váhání ztotožnil se všeobecnou kritikou, která poukazuje na její zhoubný vliv na životní prostředí a negativní dopad na produkci potravin. (více čtěte zde)

Francie je v čele snah o reakci na třetí prudký vzestup světových cen potravinových komodit za poslední čtyři roky. Letos je jeho příčinou rozsáhlé sucho na americkém Středozápadě a v některých částech Evropy, zejména v Rusku.

Evropská unie počítá s odstraněním veškerých státních dotací na biopaliva vyráběná z produktů zemědělství jako pšenice či cukr poté, co v roce 2020 vyprší současná legislativa. Ještě ho musejí schválit vlády členských zemí EU a unijní zákonodárci.

"Evropská komise je toho názoru, že v období po roce 2020 by měla být
biopaliva dotována pouze v případě, že povedou k výrazné úspoře
skleníkových plynů a nebudou vyráběna z plodin používaných k produkci
potravin a krmiv," píše se v připravovaném návrhu, o kterém informovala v pondělí agentura Reuters.

Komise chce naopak zvýšit podíl biopaliv nevyužívajících zemědělské produkty, která se vyrábí například z odpadu domácností. Nové plány, jež budou podle Reuters oficiálně představeny v příštích týdnech, se však pochopitelně nelíbí producentům biopaliv. Ti v minulosti do tohoto dotovaného byznysu investovali velké částky. V Česku je jedním z lídrů trhu biopaliv Agrofert miliardáře Andreje Babiše.

Strategické zásoby komodit by srazily ceny

Hollande v úterý řekl, že jedná s dalšími šéfy států skupiny G20 o vybudování strategických zásob zemědělských komodit. Bylo by to jedno z nejzásadnějších opatření, jaké by svět proti růstu cen přijal. Některé evropské země jako Itálie už v tom Paříž podpořily, ale není jasné, zda se k tak nákladnému a potenciálně obtížnému kroku kladně postaví klíčové země jako USA a Čína.

Duel iDNES.cz

Ve středu 19. září v 9 hodin se budete moci na vše ohledně sporné podpory biopaliv zeptat v on-line duelu vedoucího kampaně "Biopaliva frčí" Jiřího Trnky ze společnosti CZ Biom a ekonoma Ladislava Tajovského z VŠE.

Strategické zásoby potravin by měly dát významným výrobcům a spotřebitelům větší sílu, která by zabránila cenovým výkyvům.

"Chci spolu s hlavami ostatních států a vlád zajistit ochranu trhu proti výkyvům v podobě nouzových zásob potravin," řekl Hollande v projevu k zemědělcům ve francouzském městě Rennes.

"Navrhuji zavést krizový management pro vytvoření strategických zásob," řekl a zdůraznil, že je "přesvědčen o výhodách globální vlády v případě tak důležitých věcí, jako je potravinová bezpečnost."

Francie poprvé vznesla otázku rezerv v loňském roce, kdy předsedala skupině 20 největších ekonomik. Dohoda by měla vyústit do vybudování potravinových skladů v zemích, kde je to nejvíce potřeba.

Je otázkou, zda bude mít Hollande větší úspěch v přesvědčování Spojených států nebo svých evropských kolegů. Ve hře je obnova státních skladů obilí, které byly v Evropě zlikvidovány už před desítkami let. V případě Číny se naopak jedná o možnosti zpřístupnit stávající vládní zásoby také ostatním zemím v rámci globálního trhu.