(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Francie zavádí minimální mzdu pro řidiče z ciziny. Čeští dopravci se bouří

  • 200
Další evropská země zavádí pro zahraniční dopravce povinnost platit řidičům alespoň minimální mzdu. Po Německu, jehož postup Evropská komise ještě zkoumá, přišla s podobným požadavkem Francie. Čeští dopravci to považují za omezování volného pohybu pracovních sil.

Francouzské úřady kromě hodinové sazby nejméně 9,67 eur za hodinu požadují ještě řadu opatření. Minimální mzdu mají dopravci platit od začátku července.

Konec spaní v kamionu? Belgie už nocleh řidičů v kabině pokutuje

„Jedná se evidentně o ochranářské opatření francouzského trhu před konkurencí z unijních států s levnější pracovní silou,“ říká mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

Kromě minimální mzdy mají mít řidiči nárok na stejná sociální pravidla jako jejich francouzští kolegové, tedy například v oblasti pracovní doby a odpočinku. „To vše má být zajištěno absurdně složitým byrokratickým procesem, zahrnujícím například povinnost každého českého zaměstnavatele ustanovit ve Francii zástupce, který bude plnit úlohu styčného bodu pro kontrolu, nebo vézt s sebou francouzský překlad české kolektivní smlouvy,“ dodal Felix.

Čeští dopravci jsou proti

Tuzemští dopravci se dlouhodobě bouří proti záměrům svých západoevropských kolegů na omezování volného pohybu pracovních sil. Ve Francii vznikl například i nápad, aby řidiči museli v rámci povinné přestávky vždy spát v hotelu.

Podle dopravců je to návrat před vstup do Evropské unie. „Francie i Německo se při ospravedlňování svých kroků ohání módními hesly o sociálním dumpingu a moderním otroctví, ale přitom jejich firmy masivně těží právě z levnější práce v nových zemích Unie, kde jim tato nerovnost velmi vyhovuje,“ podotkl Felix.

Německo porušuje pravidla, řekla EU. Vadí jí minimální mzda v dopravě

Podle generálního tajemníka Česmadu Vojtěcha Hromíře je to faktický konec volného trhu v Evropě. „Obracíme se proto dopisy na premiéra, další členy vlády, kterým přísluší tato problematika, a europoslance, aby využili všechny své síly a možnosti k zastavení těchto kroků a zvrácení trendu vedoucího k opětovnému rozdělení Evropy,“ dodal.

Záměr některých západoevropských států kritizuje i Hospodářská komora. Považuje to za jejich pokus vytlačit české firmy a jejich zaměstnance. Komora se na společném odmítavém stanovisku dohodla s podobnými organizacemi v Polsku, Maďarsku a na Slovensku.