Francouzská hysterie kolem listerie

Ve Francii je dnes listeriózy třikrát méně než před dvaceti lety, ale píše se o ní stokrát více. Nemoc, která je poměrně vzácná, ale zato nebezpečná, vyvolává u Francouzů obavy. V lednu letošního roku totiž v zemi propukla epidemie, odborníci však mluví spíš o "mediální epidemii".

Dvacet obětí, které si listerie každoročně vyžádá, je v porovnání s osmi tisíci mrtvými na silnicích nebo dvaceti tisíci kuřáky, kteří zemřou na rakovinu plic, zanedbatelné číslo. Přesto se dnes Francouzi víc bojí jíst paštiky nebo sýry z nepasterovaného mléka než sednout za volant či zapálit si cigaretu. Zatímco zveřejňovaná vysoká čísla obětí dopravních nehod a kouření nijak neovlivňuje prodej automobilů nebo cigaret, výrobci sýrů pocítili oněch dvacet úmrtí, mediálně dopodrobna propíraných, velmi silně na své produkci. Někteří se museli smířit s vysokými ztrátami, jiní museli dokonce své provozy zavřít. Výrobce, jehož sýry jedla mladá žena v těhotenství a přišla kvůli nim o plod, se bude muset před soudem odpovídat z obvinění za zavinění smrti z nedbalosti. Některé druhy sýrů se vyrábějí ze syrového nepasterovaného mléka a je u nich větší riziko výskytu listerií. Francouzská potravinářská inspekce jim proto věnuje velkou pozornost. Jakmile se v jedné šarži sýra objeví nepatrné množství těchto bakterií, všechny výrobky provinilé firmy jsou okamžitě staženy z trhu a zničeny. Zpanikaření spotřebitelé vidí v těchto přísných opatřeních neprávem důkaz katastrofální zdravotní situace. "Listerióza je přitom od nástupu průmyslové výroby stále na ústupu," řekl profesor mikrobiologie z univerzity Paris-Ouest Jean-Louis Gaillard deníku Le Monde. "Dnes máme třikrát až čtyřikrát méně případů než před dvaceti lety."

Bakterie sleduje i česká potravinářská inspekce

Ze 180 vzorků, které byly od počátku letošního roku analyzovány v laboratořích České zemědělské a potravinářské inspekce, byla bakterie Listeria monocytogenes zjištěna ve třech vzorcích sýrů, dvakrát v olomouckých tvarůžcích a jednou v sýrových copánkách. "Výrobky byly staženy z trhu, veterinární správa zajistila nápravu u výrobce a při opakovaných kontrolách už bylo všechno v pořádku," uvádí tisková mluvčí inspekce Daniela Kolejková. "Listeriím věnujeme pozornost již druhým rokem. Sledujeme je především ve výrobcích typu čajovka a métský salám, různých druzích sýrů a chlazené nebo zmrazené zelenině."

Jak se vyhnout listerióze

Lidé s vysokým rizikem nákazy by měli

* vyhnout se měkkým sýrům z nepasterovaného mléka typu camembert, brie, métským salámům a čajovkám, játrovým sýrům, uzeným rybám, surimi, čerstvému naklíčenému zrní, syrovým rybám typu sushi

* dávat přednost baleným výrobkům před váženými

* mýt pečlivě zeleninu

* ryby a drůbež jíst jen dokonale provařené

* zbylé jídlo dokonale ohřát

Listeriózy jsou v Česku vzácné

Na čele žebříčku potravinových onemocnění u nás je stále salmonelóza. Ročně jí onemocní asi 50 000 lidí. V poslední době přibývá i případů kampylobakteriózy. "Za loňský rok máme hlášeno 9800 případů a teď už máme za první polovinu roku šest tisíc. Nárůst je zřetelný," uvádí Čestmír Beneš z Centra pro analýzu epidemiologických dat Státního zdravotního ústavu. Listeriózou loni v České republice onemocnělo třináct lidí, za první pololetí letošního roku už je v Centru epidemiologie a mikrobiologie hlášeno jedenáct případů. Ani o jednom případu se však nedá říct s jistotou, že jej zavinily listerie v potravinách. Zjistit, zda listerióza byla způsobena potravinami, není totiž vůbec jednoduché, komplikuje to kromě jiného dlouhá inkubační doba. "U většiny alimentárních onemocnění se klinické příznaky projeví do dvanácti až čtyřiadvaceti hodin, v té době si pacient ještě pamatuje, co jedl, a zkušený epidemiolog dobře cílenými otázkami většinou zjistí, co mohlo být příčinou," uvádí Renata Karpíšková. "U listeriózy je problém, že onemocnění může propuknout až po několika týdnech a pak se dá jen těžko zjistit, co nemocný jedl. Pokud nejde o epidemii z hromadného stravovacího zařízení, a u nás žádná taková zatím nebyla hlášena," dodává.

Listerie jsou všude

Listerie jsou všudypřítomné bakterie, které jsou zejména v půdě, rostlinách a ve vodě. Většina z nich je neškodná, s výjimkou jedné jediné - Listerie monocytogenes. Právě ta vyvolává nemoc, které se říká listerióza. Objevena byla ve dvacátých letech. Onemocnění je dost vzácné, ale nebezpečné, 20-30% všech případů končí smrtí. Listerie napadají a likvidují buňky imunitního systému. Nejvíce ohroženi jsou nemocní, staří lidé a těhotné ženy. "Ohrožuje i lidi, kteří jsou dlouhodobě léčeni chemoterapeutiky, třeba na nádorová onemocnění, a také alkoholiky," vysvětluje Renata Karpíšková, vedoucí národní referenční laboratoře pro listerie v potravinových řetězcích. "Teprve pak přijdou velmi sporadické případy onemocnění těhotných žen."