Ministři financí a centrální bankéři na summitu G20 v Londýně (5. září 2009).

Ministři financí a centrální bankéři na summitu G20 v Londýně (5. září 2009). | foto: AP

G20: Ekonomiky budeme dál podporovat, bankéře trestat

  • 79
Představitelé zemí G20 se na summitu v Londýně dohodli na pokračování finanční podpory pro světovou ekonomiku navzdory náznakům jejího oživení. V dohodnutém návrhu se zavázali i ke zvýšené kontrole odměn bankéřům.

Z návrhu společného prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters, vyplývá, že ministři a šéfové centrálních bank se dohodli na "expanzivní" rozpočtové a měnové politice, dokud bude potřeba. Chtějí tak zabránit tomu, aby se zastavilo nedávné oživení ekonomiky, která se zotavuje z nejhorší finanční krize od druhé světové války.

Od posledního setkání představitelů G20, kteří se pravidelně scházejí ve snaze vyvést svět z hluboké recese, se výhled pro světovou ekonomiku velmi zlepšil. Obavy z narušení tohoto oživení přesto trvají.

"Budeme pokračovat v implementaci našich nezbytných finančních podpůrných opatřeních a expanzivní monetární a fiskální politice sladěnou s cenovou stabilitou a dlouhodobou fiskální udržitelností, dokud nebude oživení pevně zajištěno," říká se v návrhu.

Že svět stále nemá vyhráno, si myslí i výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn, který v pátek uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

"Světová ekonomika stále čelí velké nejistotě a přetrvávají významné hrozby pro hospodářskou a finanční stabilitu," uvedli představitelé takzvané skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie již tento týden varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Upozornili, že zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.

Odměny bankéřům budou regulovány

Představitelé G20 se rozhodli pojistit i před nezodpovědností bankéřů, jejichž sázení na riziko odstartovalo v srpnu 2007 finanční krizi. Navrhují proto vytvořit globální strukturu, která by zajistila přísnější kontrolu odměn bankéřů. To by mělo zahrnovat odložení výplat bonusů či jejich vrácení při slabých výsledcích. Nedospěli však k dohodě ohledně stanovení konkrétních limitů pro odměny.

V návrhu G20 se hovoří také o nutnosti přiznat rozvíjejícím se zemím, jako jsou Indie a Čína, větší slovo na půdě MMF a Světové banky. Jakým způsobem toho představitelé G20 chtějí dosáhnout, ale v dokumentu neuvedli.