G7 je spokojena s vývojem světové ekonomiky

Prakticky ke stejným - již několikrát vysloveným - závěrům došli ministři financí a guvernéři centrálních bank sedmi nejsilnějších zemí světa, spojených do tzv. G 7. Finanční celebrity se sešly v rámci zasedání MMF v Praze. Dokola se opakující témata - růst ekonomiky průmyslových zemích, ceny ropy, stabilita eura a pomoc chudým předluženým zemích - oživila pouze diskuse o budoucí pomoci Rusku a kladné zhodnocení snahy ruské vlády o nastartování právních a finančních reforem.

V prohlášení vydaném po jednání se uvádí: "Vítáme ekonomické programy vlády ruské federace zaměřené na vytvoření legislativního rámce pro vznik prostředí pro investory, strukturální reformy a finanční stability."

Německý ministr financí Hans Eichel k tomu na tiskové konferenci dodal, že je blízko termín uzavření smlouvy o porozumění a další finanční pomoci na podporu ruských reforem.

"Sedmička" také vyzvala OPEC a další producenty ropy ke zvýšení objemu těžby. "Při pohledu na zvyšující se ceny ropy a snižující se zásoby je nutné, aby ropní producenti začali s opatřeními, která přispějí ke snížení cen," řekl k tomu Eichel.

Ve společném prohlášení se uvádí, že nejsilnější ekonomiky světa oceňují krok USA vedoucí ke snížení ropných rezerv. Zároveň je prý nutno pokračovat v dialogu s producenty i spotřebitely, protože vysoké ceny ropy zhoršují situaci ekonomicky slabých zemí.

Dále se představitelé G7 v prohlášení omezili na konstatování již známých skutečností. Vyslovili uspokojení nad zdařilou páteční mezinárodní intervencí ve prospěch euro. Pochválili si schopnost Evropské centrální banky koordinovat takovouto operaci na světových finančích trzích.

Dále konstatovali nutnost zpevnění světových trhů a zprůhlednění Mezinárodního měnového fondu. Podpořili také oddlužení 20 nejchudších zemí v rámci programu HIPC do konce tohoto roku.