G8 chce pomáhat Africe

  • 1
Rozhodnou akci. Tu vyžaduje podle zástupců osmi nejvyspělejších zemí řešení situace v nejchudších částech světa, především v Africe. Jako hlavní recept má přitom posloužit pokračující globalizace. "Nejefektivnější strategií na snížení chudoby je silná, dynamická, otevřená a rostoucí globální ekonomika. Tohle je náš závazek," sdělili reprezentanti států G8 ve společném prohlášení.

Nejbohatší země tak sázejí na proces, kvůli kterému demonstrovaly v Janově desetitisíce odpůrců. "Začlenění nejchudších zemí do globální ekonomiky je nejjistější způsob, jak odpovědět na jejich základní tužby," píše se v závěrečné zprávě.

Skupina G8 sice na janovském setkání neoznámila žádné další odpouštění dluhů, připomněla však, že 23 nejchudších států už dosáhla odpuštění v celkové výši 53 miliard dolarů. "Tento proces musí dále pokračovat," tvrdí šéfové osmičky.

KDO JE G8

Itálie, Francie, Německo, Velká Británie, Kanada, USA a Japonsko + přizvané Rusko

Řešení problematiky černého kontinentu má napomoci vytvoření společného fóra složeného ze zástupců G8 a afrických států. "Mír, stabilita a eliminace chudoby v Africe patří k nejdůležitějším úkolům, před kterými v novém tisíciletí stojíme," uvádí se  v závěrečné zprávě janovského summitu.

Vedle demokratizace Afriky a předcházení konfliktům se má fórum zabývat bojem s chorobami, odstraňováním korupce, podporou soukromých investic, zapojením Afriky do mezinárodního obchodu a zaváděním informačních a komunikačních technologií. První výsledky se budou vyhodnocovat na příštím setkání G8, které se uskuteční příští rok v Kanadě.

Luxusní loď European Vision, na níž jsou ubytování všichni státníci účastnící se summitu G8 s výjimkou amerického prezidenta George Bushe. Ten se rozhodl bydlet v hotelu s výhledem na přístav, 20. července 2001.

,