Gates nabídl ministrům e-vládu

  • 331
Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates začal svoji jednodenní návštěvu Prahy snídaní s politiky na americké ambasádě. S ministry a poslanci hovořil o možnostech zapojení počítačových technologií do veřejné správy a zjednodušení komunikace lidí s úřady.

Pozvání na snídani u velvyslance USA v Česku Craiga Stapletona přijalo mimo jiné sedm ministrů, předseda sněmovny, poslanci a pražský primátor.

„Bill Gates řekl pár slov o rozvoji e-government, což se dá přeložit jako elektronická vláda. Nikoli ale ve smyslu „elektronických ministrů“, ale ve smyslu možnosti elektronické správy věcí veřejných,“ řekl iDNES šéf Čtyřkoalice Karel Kühnl (US), který se snídaně také zúčastnil.

„Je to člověk, který celý život strávil ve světě softwaru. Podle něj už mnohokrát lidé z oboru prohlásili, že žádné další překvapení už nemůže přijít, ale nakonec se ukázalo, že tomu tak není,“ dodal Kühnl.

Gates na Kühnla zapůsobil jako velmi příjemný a přirozeně se chovající člověk, na kterém není znát, že by byl poznamenán tím, že je jedním z nejbohatších lidí na světě.

Šéf rozpočtového výboru sněmovny Vlastimil Tlustý (ODS), představil Gatesovi pilotní projekt EVA, který je součástí reformy veřejné správy. Spočívá v instalaci terminálů, které mají usnadnit lidem i v menších obcích komunikaci s úřady a minimalizovat nutnost osobní návštěvy.

„Tento projekt nemá nic společného s projektem internetových kiosků,“ upozornil Tlustý. „Komunikaci musí zvládnout i lidé bez zkušeností s prací na internetu. Měla by proto probíhat v režimu dotaz - odpověď,“ nastínil Tlustý.

Gatesův perný den
“Během dne se sejde se šedesáti nejvýznamnějšími zákazníky, třiceti politiky včetně prezidenta, třemi televizními štáby a zástupci deseti dalších nejvýznamnějších médií,“ uvedl ředitel české pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Po snídani Gates na konferenci Developer Days představil nový software pro vývojáře Visual Studio .NET. V něm také Gates nastínil vizi nastávajícího „digitálního desetiletí. „Například komunikace mezi lidmi už nebude pouze záležitostí přenosu hlasu.

Co se musí zařídit,
když přijede Gates?
Čtěte ZDE

Technet: Podrobný průřez
denním programem
Gatese v Praze

Gates jí hamburgery
a létá turistickou třídou
PROFIL Billa Gatese
čtěte ZDE.

Komunikátory umožní i přenos dokumentů či obrazu. Pokud se něco důležitého stane, bude mít uživatel všechny potřebné informace okamžitě po ruce - kdykoli, kdekoli a na jakémkoli elektronickém zařízení,“ řekl Gates.

Z vývojářské koneference zamířil předseda představenstva Microsoftu do základní školy v Lupáčově ulici v Praze na Žižkově. Děti, oceněné v souteži o nejlepší esej na téma internet, mu předvedly své webové stránky. Gates jim na oplátku vyprávěl, jak ve třinácti letech začínal s programováním.

„Tehdy jsme ve škole měli obrovský starý počítač od General Electric GE 500. Dostali jsme se k němu ale jen na pár minut denně, protože jeho používání bylo tak drahé, že se jej báli používat i sami učitelé,“ vzpomínal Gates.

PC patří budoucnost
Na následném setkání s novináři nastínil Bill Gates vývoj PC v následujících letech, věnoval se příčinám současného propadu trhu PC nebo vizi elektronické domácnosti. Éra PC podle něj nekončí. „Množství času, během něhož budeme využívat PC, se během následujcícího desetiletí více než zdvojnásobí,“ prohlásil.

„Když dnes lidé telefonují, myslí jen na přenos hlasu. V budoucnu si při telefonování spojí svůj počítač s monitorem jiného člověka a během hovoru budou na počítači pracovat společně - třeba pracovat s dokumenty a provádět na obrazovce jejich úpravy. Přínos k produktivitě práce bude mnohem větší než v devadesátých letech,“ dodal Gates.

Ačkoli Bill Gates neočekává příchod žádného revolučně nového přístroje, osobní počítače blízké budoucnosti budou od těch dnešních dost odlišné. „Myšlenku počítačů nijak neopoušíme, budou ale naprosto jiné, než přístroje, které zde byly dosud. Lze říct, že to bude revoluční změna - počítače nebudou mít klávesnici, budou běžně rozeznávat lidskou řeč nebo rukopis,“ řekl.

Osobní počítač se tak má postupně z role ryze pracovního nástroje stát jakýmsi mozkem budoucí elektronické domácnosti, který řídí a spolupracuje i s dalšími přístroji, například zařízením pro hraní videoher. Právě do oblasti zábavy Microsoft na podzim vstoupil s novým videoherním zařízením s názvem XBox.

„Hranice mezi PC a XBoxem je zatím jasná, ale časem se setře. Některé naše projekty už tyto hranice boří a součástí strategie e-Home je systém, kde hudba, fotografie nebo video jsou k dispozici kdykoli na jakémkoli zařízení,“ uvedl Gates.

Ceny nových technologií by přitom měly zůstat dostupné poměrně širokému okruhu lidí. „Trh osobních počítačů dosahuje už 140 milionů kusů ročně a je vysoce konkurenční. Ceny programového vybavení i hardwarů spadly a jediný, kdo na tom vydělal, je zákazník. Jediné, co zůstává problémem, jsou vysoké telekomunikační poplatky. To, co budete platit v několika dalších letech za vysokorychlostní připojení k internetu, bude to mnohem víc, než kolik dáte za hardware a software. Jestli je nějaká věc, která může náš rozvoj informačních technologií zbrzdit, jsou to telekomunikační poplatky,“ tvrdí Gates.

A jak se podle jednoho ze svých otců promění v příštích letech sama společnost Microsoft? Dramatická změna, alespoň pokud jde o hlavní zdroje příjmů, nepřijde. „I za čtyři roky poplynou naše největší příjmy z prodeje Windows a Office. Budeme však více programů nabízet on-line po síti. Právě u kancelářského balíku Office se část našich tržeb přemění z jednorázového prodeje na předplatné a pronájem na internetu. Ale chceme to dělat postupně,“ říká Gates.

Jedna z otázek, jimž předseda představenstva Microsoftu při setkání s novináři čelil, mířila i na chyby a nestabilitu výrobků Microsoftu. Gates uznal, že programy nemusí vždy pracovat perfektně, ale že společnost se snaží případné nedostatky průběžně odstraňovat.

„Část kritiky si zasloužíme a musíme pokračovat ve zlepšování. Náš systém Watson nám pokaždé, když někde systém selže, pošle hlášení o příčinách chyby. Denně takhle dostaneme zhruba sedm gigabajtů dat, které pak využíváme při tvorbě nových verzí,“ řekl Gates.

Bill Gates otevřel konferenci vývojářů Developer Days. (5. prosince 2001) Bill Gates navštívil Prahu. (5. prosince 2001) Bill Gates se během návštěvy Prahy setkal i s prezidentem Václavem Havlem. Mimo jiné spolu hovořili o charitativních otázkách. (5. prosince 2001) Bill Gates se při své návštěvě Prahy setkal se představiteli rolí Macha a Šebestové v novém českém filmu. (5. prosince 2001) Bill Gates na konferenci Microsoft Developer Gates Návštěva Billa Gatese v Praze začala setkáním s českými politiky v rezidenci amerického ambasadora

,