Zlevnění plynu bude záležet nejen na poklesu cen ropy, ale i na kurzu dolaru vůči koruně. Ilustrační foto

Zlevnění plynu bude záležet nejen na poklesu cen ropy, ale i na kurzu dolaru vůči koruně. Ilustrační foto | foto: Reuters

Gazprom na podzim slibuje výrazné zlevnění plynu, až o polovinu

  • 24
V Česku by mohl v posledním čtvrtletí letošního roku výrazněji zlevnit zemní plyn. Jeho cena od ruského dodavatele Gazprom, který dodává přes 80 procent tuzemské roční spotřeby, klesne od října o více než polovinu oproti stejnému období loni.

"Cena by se měla dostat pod úroveň 200 dolarů za tisíc metrů krychlových," řekl Sergej Komlev, manažer společnosti Gazprom Export zodpovědný za tvorbu cen a smluvních vztahů s odběrateli.

Důvodem zlevnění je podle něj především pokles cen ropy, který se podle cenových vzorců dostává do cen plynu s půl- až třičtvrtěročním zpožděním. Ropa začala kvůli ekonomické krizi prudce klesat na začátku loňského čtvrtého čtvrtletí.

V tuzemsku zatím plyn zlevnil od dubna, a to o tři procenta, a v létě by mohl pokles pokračovat. "Počítáme se zlevněním, ale ne tak výrazným, o jakém mluví někteří analytici," uvedl v minulých dnech šéf dominantního dodavatele plynu, RWE Transgas, Martin Hermann.

Právě kvůli poklesu cen dodávek z Ruska až o 50 procent analytici mluví o dvojciferném propadu cen ve druhé polovině roku. Podle Hermanna bude záležet na dalším vývoji cen kurzu dolaru vůči koruně, který nákup plynu v minulých měsících prodražoval.

RWE Transgas podle něj však hlavně bude během roku rozpouštět do cen ztrátu, kterou měla z prodeje plynu loni – právě kvůli kurzovému propadu. Firma prodělala za loňský rok na prodeji plynu konečným zákazníkům 776 milionů korun. Celkový zisk RWE však přesáhl 10 miliard korun.

Gazprom zaplatil Ukrajině za celý rok dopředu

Komlev věří, že se již nebudou opakovat výpadky dodávek plynu do Evropy, jaké se staly letos v lednu. Ruský plyn netekl kvůli sporům s Ukrajinou do zemí EU zhruba tři týdny.

Gazprom podle něho už zaplatil Ukrajině za klíčový tranzit přes její území za letošní rok dopředu. Zemi, kterou považuje za viníka sporů, se prý snaží vyjít vstříc i tím, že po ní nevyžaduje penále ve výši 600 milionů dolarů. To jí naběhlo za to, že odebrala letos méně plynu, než kolik se zavázala.
Komlev si postěžoval na Unii, která je podle něj vůči Ukrajině pasivní a nesnaží se pomoci problémy s plynem řešit. "Cítíme se, jako bychom my měli platit energetickou bezpečnost Evropy. A ještě za to dostaneme nálepku nesolidního dodavatele plynu," řekl Komlev.