General Electric úpí pod celostátní stávkou

Jedna z největších světových firem, americký průmyslový gigant General Electric, se od včerejška potýká s první celostátní stávkou svých zaměstnanců za posledních třicet let. Vstoupilo do ní zhruba 17,5 tisíce lidí, což je pět procent všech zaměstnanců firmy.

Střediskem stávkujících je továrna ve městě Lynn, v níž 4200 lidí vyrábí proudové motory pro americké vojenské vrtulníky a bojové stíhačky. Dvoudenní protest má být podle odborářů prvním krokem v dlouhotrvající bitvě, kterou vedou s firmou o to, kdo bude platit rostoucí náklady na zdravotní péči.

Zaměstnancům vadí, že si musí na zdravotní péči platit o 200 až 400 dolarů ročně více.

Stávka už má i první oběť: stala se jí jedna z účastnic protestu poté, co ji srazilo auto bezpečnostní služby, která měla policii pomáhat se zajištěním pořádku.

Stávku svolala minulý týden odborová organizace IUE-CWA. "Měla by zabránit mnohem větším protestům, k nimž by naše odborová organizace mohla sáhnout v létě," prohlásil její prezident Edward Fire.

General Electric tvrdí, že musela přistoupit ke zvýšení zaměstnaneckého podílu na hrazení zdravotních nákladů, protože ty neustále stoupají.

"V letošním roce za zdravotní péči na jednoho zaměstnance zaplatíme o 2359 dolarů více než v roce 1999," tvrdí vedení firmy. Vyjádřeno v číslech šlo celkem o 1,4 miliardy dolarů, což je nárůst o 45 procent.

,