Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Vrt u Hustopečí naznačil ropu, průzkum bude dál pokračovat

  • 18
Poblíž Hustopečí na Břeclavsku těžaři potvrdili možný výskyt ložisek ropy. Zatím neví, kolik "černého zlata" se v oblasti nalézá, rozhodli se ale pokračovat ve výzkumu a měření. Geologové tu po ropě začali pátrat před třemi roky.

Těžaři a geologové poblíž Hustopečí na Břeclavsku našli geologické struktury, které by mohly obsahovat ložiska ropy a zemního plynu. Potvrdil to první průzkumný vrt, který v oblasti Vranovického příkopu prováděla společnost Moravské naftové doly od konce loňského roku. 

Fakta

Moravské naftové doly (MND) je největší společnost v České republice zabývající se těžbou a průzkumem ropy a zemního plynu. Vznikla v roce 1958 jako československý státní podnik. Od roku 2010 je jejím stoprocentním vlastníkem investiční skupina Karla Komárka. V letech 2007 až 2009 rozšířila své aktivity i do Ruské federace.

Minulý týden firma vrt dokončila. Zatím ale není stoprocentně jisté, zda se ložiska ropy v oblasti nalézají, průzkum tomu ale nasvědčuje. Vrt byl proveden v oblasti, kde se zatím ropa ještě nehledala ani netěžila.

O nalezišti se zatím mluvit nedá

"Odvrtali jsme první takzvaný pilotní vrt a s výsledky jsme spokojeni," uvedl mluvčí Moravských naftových dolů Dan Plovajko. Podle něj je ale zatím předčasné mluvit o nálezu ropy.

"Potvrdily se nám geologické struktury, které naleziště mohou obsahovat. Rozhodli jsme se proto s průzkumnými vrty pokračovat. Než se ale naleziště potvrdí, může to trvat ještě dlouho," upozornil Plovajko.

Do konce roku plánuje společnost udělat ještě dva až tři další zkušební vrty. Až podle nich bude možné dál odhadnout, jak to s ropou u Hustopečí vypadá.

Geologové vycházeli ze seismických měření polské firmy

Udělat zkušební vrt u Hustopečí vyšlo společnosti Moravské naftové doly z dlouhodobé strategie hledání nalezišť.

Ropa ve Vídeňské pánvi

První úspěšné vrty a čerpání ropy v oblasti tak zvané Vídeňské pánve se datují kolem roku 1915. Oblast jižní Moravy představuje i v současnosti nejrozsáhlejší území s nalezišti ropy a zemního plynu na území České republiky.

"Před třemi až čtyřmi roky jsme polské firmě Geofyzika Krakov zadali provést seismické měření. Geologové ho pak dál zpracovávali a vytipovávali podle něj místa, kde by se mohly nacházet ony geologické struktury, ve kterých se mohou nacházet naleziště ropy a zemního plynu," popsal Plovajko.

Geologové z měření určili oblasti Vranovického příkopu, kde byl proveden pilotní vrt do hloubky 1 850 metrů pod povrch země. Další letošní vrty budou vedeny do přibližně stejné hloubky. 

Podle Vlastimily Dvořákové z české geologické služby nelze objem domácí těžby srovnávat s předními světovými producenty ropy, jako jsou například Saúdská Arábie nebo Kuvajt.

"Podíl domácí těžby na celkové spotřebě se lehce zvýšil, řádově jde o stovky kilotun ročně. Saúdská Arábie těží zhruba stejný objem, 300 až 400 kilotun, ale denně," řekla deníku Metro Dvořáková.

Jak však dále dodala, ropa v Česku je díky svému složení a stáří velice kvalitní, a je tak často využívána v chemickém a farmaceutickém průmyslu.

Nedaleko Hustopečí byla možná nalezena ropa. Největší naleziště v České republice je poblíž Hodonína.

Nedaleko Hustopečí byla možná nalezena ropa. Největší naleziště v České republice je poblíž Hodonína.