Součástí transakce je i největší české logistické centrum v Horních Počernicích.

Součástí transakce je i největší české logistické centrum v Horních Počernicích. | foto: P3

Obří realitní obchod: Singapurci koupili šestinu českých průmyslových ploch

  • 64
Singapurský státní investiční fond GIC koupil od amerických majitelů evropskou developerskou společnost P3. Ta je třetím největším hráčem na českém trhu, kde vlastní a pronajímá přibližně 16 procent ploch průmyslových hal nebo skladů.

GIC kupuje od severoamerických fondů TPG Real Estate a Ivanhoé Cambridge firmu, jejíž portfolio zahrnuje v devíti evropských zemích celkem 163 budov v 62 průmyslových či logistických parcích. Dohromady má transakce hodnotu 2,4 miliardy eur (65 miliard korun), což ji staví mezi vrcholné letošní realitní transakce v Evropě. Obchod ještě musí schválit regulátoři, počítá se s potvrzením do konce letošního roku.

Celková výměra těchto prostor je okolo 3,3 milionu čtverečních metrů. Do konce roku má P3 dokončit výstavbu o rozloze dalších 300 tisíc čtverečních metrů.

Přes milion čtverečních metrů - tedy třetina aktuálního celkového portfolia firmy - se nachází v Česku. Společnost P3 (dříve známá jako PointPark Properties), která sídlí v pražském Florentinu, provozuje hlavně logistické parky u dálnic v okolí Prahy. Do portfolia patří i největší český logistický park v Horních Počernicích. Další areály má potom v Plzni, Liberci nebo Olomouci.

Investice GIC do Česka převyšuje CEFC

Prodávající fondy vlastnily P3 přibližně tři roky, vedení teď očekává, že singapurští majitelé by si je mohli podržet déle. GIC je totiž fond, který spravuje singapurské devizové rezervy a soustředí se na umírněné dlouhodobé investice. Spravuje majetek v hodnotě 100 miliard dolarů.

„Dlouhodobá investiční strategie GIC je v souladu s naším vlastním přístupem dlouhodobého majitele a developera vysoce kvalitních nemovitostí,“ řekl k tomu generální ředitel P3 Ian Worboys.

Zohledníme-li celkovou výši investice k podílu, který tvoří v portfoliu české parky (asi třetina), vyjde, že Singapurci za zdejší nemovitosti utratili přes dvacet miliard korun. Pro srovnání: největší čínský investor v Česku, šanghajská firma CEFC, zatím za nákup aktiv v tuzemsku reálně utratila okolo deseti miliard korun (o střízlivění z čínských plánů jsme psali například zde).

Investiční fond z městského státu s pětimilionovou populací tak jednou transakcí přebil miliardovou a prezidentem Milošem Zemanem velmi propagovanou Čínu přibližně dvojnásobně. Nutno ovšem poznamenat, že singapurské peníze sice kupují české pozemky a budovy, poputují ale k jejich dosavadním zahraničním vlastníkům. To ale Číňané v některých případech (J&T nebo Žďas) dělají také. Momentálně mají potom i Číňané velmi blízko k uskutečnění jedné velké realitní transakce v Česku - koupi Florentina (více zde).

Díky akvizici Horních Počernic českou trojkou

I když Američané nevlastnili P3 dlouho, právě za jejich „vlády“ prošla firma velkým růstem a přes velké akvizice se stala předním hráčem v regionu. V létě roku 2014 P3 koupilo od fondů VGP a Tristan Capital Partners za 14,5 miliardy korun celkem 11 parků (včetně toho hornopočernického) o rozloze přes 620 tisíc čtverečních metrů.

I díky tomu je dnes podle odhadů z realitního trhu dvojkou až trojkou v Česku. Nejvíc (asi 36 procent) z přibližně šesti milionů čtverečních metrů má ve svém vlastnictví CTP nizozemského podnikatele Remona Vose (i tato firma je delší dobu na prodej). S odstupem druhý je se 17 procenty Prologis a jen o procento méně z celkového koláče ukusuje P3.

V poslední době ale rezonoval případ, který se developerovi do konce dotáhnout nepovedl. Šlo o plánovaný přesun reklamačního centra Amazonu z Dobrovíze do Horních Počernic. Z pronájmu přibližně čtyřicetitisícové haly ale nakonec Amazon kvůli průtahům vycouval (více jsme psali zde).

Křišťálová Lupa 2016