Hypermarket Globus v Havířově.

Hypermarket Globus v Havířově. | foto: Globus

Globus dostal pokutu sedm milionů za zneužití své tržní síly

  • 30
Řetězec Globus musí zaplatit pokutu 7,14 milionů za zneužití zákona o významné tržní síle. Rozhodl o tom Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který podle stejného zákona udělil v pořadí teprve druhou pokutu za pět let.

Sankce pro Globus od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je nepravomocná. Bližší informace o případu ÚOHS nezveřejnil.

Antimonopolní úřad s Globusem zahájil řízení už v lednu 2011 kvůli delším lhůtám splatnosti faktur za dodané zboží. Úřad tvrdil, že tím řetězec narušil hospodářskou soutěž. Globus to odmítá. „Nemyslíme si, že bychom hospodářskou soutěž narušili a proti rozhodnutí jsme se odvolali. O našem odvolání nebylo dosud rozhodnuto, proto bychom s naším stanoviskem rádi vyčkali,“ uvedla mluvčí Pavla Hobíková.

Z nezávislé studie „Advantage report 2014“ vyplývá, že dodavatelé Globus vnímají jako seriózního partnera. V roce 2014 se umístil na druhém místě a v kategorii potravinářství dokonce na prvním místě.

Předchozí pokutovanou společností podle zákona byl řetězec Kaufland, který v roce 2013 dostal pokutu ve výši 22,13 milionů. Zákon upravuje vztahy mezi dodavateli a zejména chrání dodavatele (producenty), aby nebyli vykořisťováni.

Kaufland porušil zákon, když sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i realizoval. Případ má na stole Krajský soud v Brně.

ÚOHS ve své výroční zprávě za loňský rok uvedl, že obdržel 12 podnětů na zneužití významné tržní síly. Loni vedl čtyři správní řízení a vydal jediné rozhodnutí. Z řízení, které dosud neukončil, bylo jedno zahájeno už před pěti lety a dvě před čtyřmi.

Kratší splatnost si prodejci kompenzují bonusy

ÚOHS vede například řízení s řetězcem Tesco a další s Kauflandem. „Zatímco první řízení se zabývalo zejména lhůtami splatnosti, toto druhé řízení se zaměřuje na širokou škálu projevů chování odběratele, které značně negativně dopadají na odběratele,“ uvedl ÚOHS ve výroční zprávě s tím, že čeká na znalecký posudek.

Zákon o významné tržní síle platí od roku 2010. Měl být „bičem na řetězce“, odborníci jej ale často kritizují. Zabývala se jím i Evropská komise, řízení s Českem ale nezahájila. Miroslav Koberna z Potravinářské komory v minulosti uvedl, že zatím nastaly v souvislosti s platností zákona jen dílčí změny v chování obchodních řetězců. Dodržování třicetidenní lhůty splatnosti se snaží řetězce kompenzovat vyžadováním procent na bonusech. (o zákoně čtěte zde)

ÚOHS ve výroční zprávě uvedl, že se chystá novela zákona, která byla loni předložena vládě. Odpovědnost za zneužití tržní síly se má rozšířit i na dodavatele. Novela má umožnit přijetí závazků s cílem odstranit závadný stav.

,