Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

GLOSA: Dvacetníček aneb Proč koruna neposkočila jako švýcarský frank

  • 186
Jenom 20 haléřů? Jenom dvacetníček bylo první posílení koruny do hodiny od konce intervencí České národní banky. Alespoň tak jsem to ve čtvrtek viděl na Bloombergu. Z kurzu 27 na 26,80 koruny za euro – zhruba tak. To není mnoho, glosuje ekonom investičního fondu Quant a externí poradce ministra financí Aleš Michl.

Ten dvacetníček je 0,7 procenta. Když si vzpomenete na Švýcarsko, které podobný režim také ukončovalo, kurz tehdy skákal o třicet až čtyřicet procent.

Aleš Michl, ekonom investičního fondu Quant a externí poradce ministra financí

Švýcarský frank byl jako v papiňáku. Kupoval ho celý svět, centrální banka bránila kurzu v posílení, a když měnu pustila, rychle odstranila ventil, prásk a vše šlo okamžitě pryč.

Ten dvacetníček na koruně ukazuje, že uvolňování intervencí v podání ČNB může být úplně jiné. Jistě to samozřejmě nikdo neví. Nicméně uměle držená slabá koruna byla také natlakovaný hrnec, ale ne tak moc jako švýcarský frank. ČNB navíc hodně komunikovala a ventil jako by postupně povolovala. Pára z koruny teď uniká, výkyvy přijdou, ale nemusí to být takové skoky o desítky procent jako v případě franku.

Na straně poptávky po korunách by měl být export, který směňuje eura a zajišťuje se. Ten bude tlačit na posílení koruny. Na straně nabídky korun pak importéři a hlavně spekulanti, kteří chtějí utéct a shrábnout zisk. Ti budou tlačit na oslabení měny.

Tyto protistrany se teď mezi sebou budou pár dní tlouct a kurz bude lítat sem a tam, ale hlavní bude, že pára bude dál unikat. Být ČNB, tak bych se teď do kurzu nemíchal. Neopatrnou či nesprávnou manipulací s tlakovým hrncem si totiž můžete přivodit závažné opaření.