Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Můžete za krizi, zaplaťte pět miliard dolarů, slyšeli američtí bankéři

  • 22
Americká investiční banka Goldman Sachs musí zaplatit pět miliard dolarů za vinu, kterou nese na vypuknutí finanční krize v roce 2008, rozhodlo tamní ministerstvo spravedlnosti. Instituce podle něj vážně selhala, když zamlžovala investorům informace o kvalitě hypoték, které sloužily jako podklad bankou prodávaných cenných papírů.

„Toto rozhodnutí činí Goldman Sachs odpovědnou za vážné selhání, když investory nepravdivě ujišťovala, že jí prodávané cenné papíry jsou zaručené spolehlivými hypotékami, ačkoli věděla, že spousta z těchto úvěrů nebude splacena,“ prohlásil náměstek amerického ministerstva spravedlnosti Stuart Delery.

Společnost Goldman Sachs ve finančním narovnání uznala svou vinu. Souhlasila, že zaplatí celkem 5,06 miliardy dolarů. Z toho 2,39 miliardy je pokuta, 1,8 miliardy činí odškodnění klientů a zbývajících 875 milionů dolarů jsou pohledávky různých státních a federálních úřadů.

Blíží se další krize? Tržní ukazatele naznačují, že ano

V letech 2005 až 2007 se banka zaručila za mnoho hypoték lidí s nedostatečnými příjmy a těmito úvěry kryla vydané cenné papíry. To pomohlo ekonomiku stáhnout do recese poté, kdy v roce 2007 praskla nemovitostní bublina a rozpoutala se následná vlna nesplácení úvěrů a zabavování nemovitostí, ve které přišly o střechu nad hlavou miliony Američanů. Navíc investory to stálo miliardy dolarů.

Goldman Sachs však už zaplatila mnohem víc než nynějších pět miliard. V roce 2010 banka musela za to, že investorům doporučovala kupovat finanční produkty spojené s rizikovými hypotékami, uhradit 550 milionů dolarů americké komisi pro cenné papíry. V roce 2014 pak instituce zaplatila tři miliardy Federální agentuře pro financování bydlení, aby urovnala pohledávky vůči hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Čelí také mnoha soukromoprávním sporům.

Investiční banka Goldman Sachs je pátou, která s americkým ministerstvem spravedlnosti přistoupila na několikamiliardové vyrovnání v souvislosti se svou rolí během krize. Banka J. P. Morgan Chase zaplatila 13 miliard, Bank of America 16,6 miliardy, Citigroup 7 miliard a Morgan Stanley 3,2 miliard dolarů.