V zemi se aktuálně nachází 104 golfových resortů. I to dokladuje rostoucí popularitu zeleného sportu v České republice

V zemi se aktuálně nachází 104 golfových resortů. I to dokladuje rostoucí popularitu zeleného sportu v České republice | foto: Velo

Kdo nehraje golf, není Čech? Zelený sport je v tuzemsku velkým byznysem

  • 35
Více než stovka hřišť s obraty dosahující půl druhé miliardy korun. To je současný stav golfové mapy v České republice, která dokazuje popularitu tohoto sportu v tuzemsku. Růst se nezastaví ani letos, kdy jsou ohlášeny tři nové investiční projekty.

Zřejmě nejočekávanějším z těchto projektů je „Resort Sázava Parkland“. Investor plánuje na místě, kde se v minulosti odehrával Sázavafest, postavit golfové hřiště s 27 jamkami, restauraci s penzionem a velké parkoviště.

„Projekt představuje realizaci komplexního víceúčelového sportovně – rekreačního areálu pro poskytování služeb v oblasti volnočasových programů pro všechny sociodemografické skupiny.

Součástí bude vytvoření golfového hřiště s tréninkovými plochami, golfového klubu se stravovacími a ubytovacími kapacitami, potřebného technického zázemí pro údržbu golfu. Celková plocha areálu je 115 hektarů, z toho vlastní golfové hřiště bude realizováno na ploše zhruba 35 hektarů,“ uvádí v dokumentaci projektu investor – akciová společnost Sázava Parkland.

V Česku je 104 golfových resortů, loni přibyly dva

Nejde o jediný investiční projekt v oblasti golfu. Ve výstavbě jsou také hřiště Česká Lípa a u cvičné akademie v Benátkách nad Jizerou by mělo dojít k prodloužení jamek na plnohodnotné devítijamkové hřiště.

Jak říká zástupkyně generálního sekretáře České golfové asociace Martina Fulínová, hovoří se i o dalších projektech, zatím ale asociace nezná oficiální informace.

V zemi se aktuálně nachází 104 golfových resortů. I to dokládá rostoucí popularitu zeleného sportu v České republice. „Za loňský rok počet narostl o dva resorty, další jsou ve výstavbě. Dle odhadů a dostupných statistik meziročně stoupl i počet odehraných kol v rámci České republiky,“ potvrzuje trend Martina Fulínová.

Už není jen pro boháče

O tom, že golf není jen o sportu a oddechu svědčí i obraty sektoru - 104 hřišť vyrábí ročně obrat 1,5 miliardy korun. Z greenů se tedy stává lukrativní byznys.

„S návaznými efekty na zaměstnanost v regionech, výdajích v oblasti cestovního ruchu atd. se jedná o ne nezanedbatelný přínos pro HDP. Roste i oblast zahraničních hráčů a výše jejich výdajů v České republice,“ jmenuje další dopady sektoru Martina Fulínová.

Podle statistik golfové asociace se mění také charakter golfových fanoušků. Zatímco v minulosti mlátili holí do míčků byznysmeni s nadprůměrnou životní úrovní, dnes se ke golfu dostávají i méně movití lidé. „Golf je v současnosti sportem a relaxací pro střední třídu obyvatel. Nejaktivnější je mládež do 18 let a věková skupina 38 až 55 let,“ popisuje českého golfistu Fulínová.