Grafik Kulhánek: Dva roky jsem žil penězi

Dva roky byly v jeho tvorbě peníze na prvním místě. Akademického malíře a grafika Oldřicha Kulhánka nezachvátil mamon či bezbřehý materialismus. Tehdejší Státní banka československá mu v roce 1992 svěřila návrh nových českých bankovek. Zakázka, kterou se v životě podaří získat málokterému výtvarníkovi, pohltila Kulhánka natolik, že mu na další tvorbu nezbyl čas.

Grafika bankovek pro něho nebyla dílem zcela novým. Už před rokem 1989 se zúčastnil soutěží na československou měnu.

"Bankovka je vizitkou státu. Byla to prestižní zakázka a zároveň řehole od rána do večera. Z uměleckého hlediska jsem byl hodně svázaný. Většina věcí byla dopředu dána: symboly a osobnosti na bankovkách i ochranné prvky. Jasno bylo i o barvách. Vycházelo se z předchozích bankovek," říká Kulhánek.

V uměleckém rozletu ho brzdila zároveň ochrana před padělateli.

"V zadání bylo třeba to, že barvy musí být pastelové. V době, kdy jsme bankovky připravovali, totiž neuměli pastelované tóny zfalšovat," vzpomíná Kulhánek.

Dny trávil na cestách mezi ateliérem, národní bankou a tiskárnou cenin. Některé z bankéřů dodnes považuje za přátele. Hlavně šéfa peněžního odboru Leopolda Surgu.

"To je skutečně ohromná persona," říká uznale grafik. Na otázku, jaký má pocit, když svými grafikami denně platí v obchodech, se směje.

Česká koruna slaví v únoru deset let

Koruny jdou deset let vlastní cestou

Měna se dělila u guláše a borovičky

Ospalé koruny slaví výročí oslabením

"Žádný kumštýř není se svým dílem nikdy stoprocentně spokojen. To víte, že mě napadají věci, které se na bankovkách daly udělat lépe."

Nad tím, že jeho díla za pár let vytlačí euro, žádnou nostalgii necítí. Výtvarná podoba eura ho nezaujala.

"Jsou to hrozné peníze, bez invence. Typický byrokratický peníz, kde zadali, aby tam byly mosty nebo okna," míní Kulhánek.

"Ono to má myšlenku: okna do světa a mosty, které spojují lidi. Mosty jsou ale takové, aby se nikdo neurazil," říká. Připadá mu to absurdní ve společenství, kde mají být všichni kamarádi.

"Už na těch penězích dokazují, jak se jeden před druhým bojí, aby tam byl jejich most, ne most těch druhých," vysvětluje.

"Když jsem kamarád, tak je to přece jedno. Je to až takový sarkasticky půvabný moment," říká Kulhánek.

Mezi jeho favority naopak patří předposlední verze německé marky či americký dolar. Podobně jako nad eurem nešetří kritikou ani nad někdejším francouzským frankem.

České bankovky sklízejí u odborníků na grafiku chválu. Oceňují na nich stylovou jednotu, čitelnost i tematické zaměření na osobnosti českých dějin.

Bankovky uznávají i za to, že nekoketují s výboji grafického designu koncem tisíciletí. Výtvarnou úrovní jsou srovnatelné s eurem.