Vattenfall prodává i elektrárnu Schwarze Pumpe

Vattenfall prodává i elektrárnu Schwarze Pumpe | foto: Jan Brož, MF DNES

Greenpeace proti obrům. Ekologové chtějí koupit uhelné doly a zavřít je

  • 36
Energetičtí giganti ČEZ a EPH budou mít v boji o hnědouhelné elektrárny a doly v Německu překvapivého konkurenta. Oficiální nabídku na aktiva švédského koncernu Vattenfall v Lužici podala i ekologická organizace Greenpeace. Pokud uspěje, doly zavře. Cena dolů se bude pohybovat mezi 3 a 5 miliardami eur, což je nejspíš nad rámcem možností organizace.

Do úterního poledne měli potencionální kupci čas reagovat na výzvu švédské státní energetické společnosti Vattenfall. Ta nabízí k prodeji svá hnědouhelná aktiva v Německu.

Vedle energetických obrů se přihlásil i jeden překvapivý, ale neméně vážný zájemce. Svou nabídku bance Citibank, která prodej zprostředkovává, zaslaly společně i švédská a česká pobočka ekologické organizace Greenpeace. Na rozdíl od energetických koncernů však jejich záměrem není doly dál rozšiřovat, ale naopak je zavřít.

Podle vedoucího energetické kampaně Greenpeace v Česku Jana Rovenského je nabídka myšlena zcela vážně. A tak ji vnímá i Vattenfall. „Ke Greenpeace budeme přistupovat jako ke všem jiným zájemcům. Zkontrolujeme, zda jsou splněny všechny formální kritéria, zda existují základní finanční předpoklady a podobně,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí Vattenfallu Stefan Müller. Dodal, že takový přístup je nutný už proto, aby prodej nemohl být neúspěšným zájemcem později napadnut.

Cenu sráží dolů nejistota o budoucnosti uhlí v Německu

Podle Rovenského organizace zatím nemá vyřešeno případné financování nákupu. „Na to je ještě příliš brzy,“ říká. Oficiálně není cena známá. Do nabídky spadají čtyři elektrárny a pět hnědouhelných dolů v různém stádiu vytěžení. Podle spekulací by se tak hodnota aktiv mohla pohybovat mezi třemi a pěti miliardami eur. I když Greenpeace působí po celém světě a může se spolehnout na široké řady podporovatelů, tak vysokou částku dohromady zřejmě nedá.

Je však nepravděpodobné, že by Vattenfall získal za svá hnědouhelná aktiva tak vysokou sumu. A to i přesto, že hnědé uhlí je při současných minimálních cenách elektřiny v Německu jedním z mála ziskových zdrojů. Cenu dolů však sráží obrovská nejistota ohledně budoucnosti těžby.

Po demonstracích horníků sice tamní ministerstvo hospodářství upustilo od plánu zatížit staré elektrárny vysokými odvody za znečišťování ovzduší, které by podle těžařů byly pro řadu provozů likvidační, vláda i většina veřejnosti však vůči „špinavým“ technologiím zaujímá odmítavý postoj. Politické rozhodnutí o ukončení těžby může přijít kdykoliv.

Zájem potvrdil ČEZ i EPH

Rypadlům v cestě navíc stojí řada obydlených vesnic, jejichž obyvatelům se moc stěhovat nechce (více čtěte zde). Hrozí také, že na nového majitele dopadnou náklady za rekultivaci zničené krajiny. Podle Rovenského byl proto původní záměr švédské vlády prodat aktivity státního koncernu pouze za jednu korunu.

Bez zajímavosti není ani to, že v případě úspěchu by Greenpeace vedle hnědého uhlí získal i desítku vodních elektráren, které jsou součástí nabídky. „Greenpeace se určitě nestane společností zabývající se výrobou elektřiny,“ reagoval na to Rovenský s tím, že vodní zdroje by organizace zřejmě prodala dál.

Vedle Greenpeace má zájem o německé uhlí také polostátní společnost ČEZ a Energetický a průmyslového holding (EPH), za kterým stojí Daniel Křetínský. Obě společnosti iDNES.cz svůj zájem potvrdily. „Už dříve jsme vyjádřili zájem. A uvidíme, co bude dál,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Další zájemci známi nejsou, spekuluje se o několika finančních investorech.

,