Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce...

Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce 1998 patří k nejmodernějším v Německu. | foto: Jan Brož, MF DNES

Greenpeace vypadla z tendru na koupi uhelných dolů. Nevzdáme se, tvrdí

  • 39
S organizací Greenpeace se už nepočítá ve výběrovém řízení na koupi uhelné divize švédské firmy Vattenfall v Německu. Ekologové, kteří byli z tendru vyřazení, chtěli uhelné doly a elektrárnu zavřít. Švédský koncern již v minulosti uvedl, že nabídku Greenpeace nebere vážně.

Rozhodnutí o vyřazení z tendru organizace Greenpeace obdržela minulý pátek a označila jej za velmi nešťastné. „Při rozhodování nejsou společenské ani ekologické zájmy vůbec brány do úvahy,“ uvedla neziskovka v tiskové zprávě. Greenpeace v pondělí formou otevřeného dopisu vyzvala švédskou vládu, aby do tendru zasáhla.

“Když byla nabídka Greenpeace vytlačena z rozhodovacího procesu, je povinností švédské vlády, aby naplnila své prohlášení, že uhlí musí zůstat v zemi. Vláda nesmí za žádných okolností povolit prodej v případě, že kupec nesplní přísná environmentální pravidla,” uvedla Annike Johansonová, programová manažerka švédské pobočky Greenpeace.

Čert a medůza proti Greenpeace

„Nemohu říci, že by mě rozhodnutí ukončit účast Greenpeace v tendru překvapilo. Upřímně si myslím, že by Vattenfall raději daroval své doly a elektrárny kříženci čerta a Medůzy, než aby připustil, že je Greenpeace zavře. Nicméně, s tímto výsledkem se nesmíříme,” okomentoval páteční rozhodnutí Jan Rovenský, šéf energetické kampaně Greenpeace ČR.

Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce 1998 patří k nejmodernějším v Německu.

Zájem o koupi projevila ekologická organizace 20. října (více o návrhu čtěte zde). Navrhla, že po případném převzetí firmy zřídí nadaci, která bude řídit postupný útlum těžby a její úplné zastavení do roku 2030 s ohledem na sociální potřeby regionu.

Daný návrh byl ale odmítnut. Společnost Citigroup, která tendr zprostředkovává, uvedla, že Greenpeace “nejedná jako dražitel ani jako prostředník či poradce dražitele”. Již předtím byli zástupci Greenpeace informováni, že německá část Vattenfallu bude prodána zájemci, který nabídne nejvíc peněz. Nezisková organizace tak podle mínění prodávajících nesplňovala požadavek na maximalizaci zisků.

Cena dolů se pohybuje mezi 3 a 5 miliardami eur, což je nad rámcem finančních možností neziskové organizace. Zájem o uhelné doly a elektrárny projevil také český energetický gigant ČEZ i Energetický a průmyslový holding (EPH) a investiční skupina PPF Petra Kellnera. EPH a PPF v tomto tendru spolupracují.