Grégr: Prioritou tendru na stíhačky budou offsety

Prioritou v nastávajícím výběrovém řízení na dodávku nadzvukových stíhaček pro Armádu České republiky budou nabídnuté průmyslové kompenzace, tzv. offsety. "Tak se to odehrálo ve všech zemích, které nakupovaly významné objemy vojenské techniky nebo z jiných oblastí v rámci státních zakázek," řekl ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Nabídky všech firem jsou podle Grégra téměř rovnocenné v technických parametrech, letových vlastnostech i ceně.

"Tak jako ve všech zemích, které tyto nákupy vojenské techniky prováděly, hlavní důraz je kladen na offsety," prohlásil Grégr.

Tři ze zájemců o dodávky (BAe Systems, Dasa, Lockheed Martin) podepsali s ČR memorandum o předoffsetové spolupráci, dva zbylí (Boeing a Dassault) nikoli.

"Toto memorandum je určitou vizitkou," domnívá se ministr a dodává, že však neznamená přednost pro některé firmy.

"Firma podepisuje předoffsetovou nabídku v dobré víře, že uspěje ve výběrovém řízení," uvedl. V případě neúspěchu však tato aktivita nepřijde na zmar, jelikož uchazeč má desetiletý kredit a může jej převést na jinou zakázku i dodavatele.

Zhruba 20 procent by měly tvořit přímé offsety, tedy výrobní kooperace na dodaných letounech, vybudování opravárenských kapacit a transakce směrované do ostatního obranného průmyslu.

Dalších minimálně 30 procent bude cíleno na získání přímých zahraničních investic v oborech, kde ČR "nejvíce tlačí bota".

"Mám na mysli strojírenství, hutnictví, elektrotechniku a samozřejmě v případě privatizace dalších strategických podniků," Grégr.

Zbylých 50 procent má napomoci exportu, transferu špičkových technologií, výzkumu a vývoji, především specifickým průmyslovým a veřejným službám.

V květnu vláda rozhodla, že do 30. září dostane od ministrů obrany, financí, zahraničí a průmyslu a obchodu návrh podmínek pro výběrové řízení na nákup nejvýše 36 nadzvukových stíhacích letounů pro českou armádu.

Gripen I