Grundigem zazní mandarínská čínština

Budoucnost německé firmy Grundig mají od ledna ve svých rukou Tchajwanci. Asijská firma Sampo koupila v Grundigu za nezveřejněnou cenu většinový podíl. Podle dohody připravované několik týdnů převezme Sampo 90procentní podíl v Grundigu od největšího akcionáře Antona Kathreinera i zbývajících 10 procent od nejmenované banky.

Prodejní cenu zatím firmy tají, ale podle médií by neměla přesáhnout 100 milionů dolarů.

"Těší mne, že jsme jako partnera pro Grundig našli právě společnost Sampo, která není jen finanční investorskou skupinou, ale také partnerem, jehož zaměření a chápání trhu, je velmi blízké tradici firmy Grundig," uvedl bývalý hlavní akcionář Grundigu Anton Kathrein při podpisu smlouvy.

Grundig totiž strategického investora nutně potřeboval, aby odvrátil hrozící bankrot. V roce 2001 dosáhl obratu 1,2 miliardy eur, rok však ukončil ztrátou 150 milionů eur. A loni výsledky nebyly lepší: jen do května se ztráty vyšplhaly na 75 milionů eur.

Hledání partnera bylo podle Kathreina velmi složité, stejně tak jako vyjednávání o smlouvě. "Rád bych poděkoval bankám a zajišťovacím ústavům, které nás v průběhu této složité doby podporovaly. Sehrály hlavní roli při záchraně firmy," podotkl Kathrein.

"Grundig je známá značka, která se dostala do problémů kvůli vysokým výrobním nákladům v Evropě, takže asijská konkurence ji ničila," řekl prezident Sampa H. C. Ho.

Podle něj Sampo využije evropskou síť 30 tisíc prodejců Grundigu a na oplátku pomůže německé značce proniknout na asijské trhy.

Společnost Sampo byla založena v roce 1936 a zaměstnává 5400 lidí. Jejím základním výrobním programem je spotřební elektronika a multimédia.

Pro Grundig, založený v roce 1945, pracuje rovněž přes pět tisíc zaměstnanců.

Firma má ve výrobním programu hlavně televizory, satelitní přijímače, DVD přehrávače a videorekordéry či HiFi soupravy.

,