Pivo Guinness se na ostrovech prodává nepasterizované.

Pivo Guinness se na ostrovech prodává nepasterizované. | foto: Profimedia.cz

Guinness za kanálem chutná jinak než v Česku

  • 5
Na dobré věci se vyplatí počkat - tento slogan využil ve své reklamní kampani irský pivovar Guinness. A milovník, piva, který se za tímto tradičním stoutem vydá za kanál, musí uznat, že kreativci tentokrát nelhali.

Reklamní masáž s tímto sloganem se stala letos nejúspěšnější reklamou světa. Tedy z pohledu uměleckého. Na počátku července totiž získala hlavní cenu Grand Prix na přehlídce reklam ve francouzském Cannes. Odborníci tohle ocenění pojmenovávají "reklamním Oscarem". - více zde

Ten, kdo se vydá se do Irska a v nějakém slušném lokále si dá Guinnesse, se dočká překvapení. Tento temný irský klenot totiž chutná za kanálem výrazně jinak, než na celém zbytku zeměkoule.

"Fakt se to nedá srovnávat. Je to prostě úplně jiné pivo," tvrdí například Richard Marek, který v už dva roky žije v severoanglickém městě Harrogate a temný stout si občas dopřává. "Piju ho i u nás doma, ale chutná úplně jinak."

Zatímco i v pravověrné "irské" hospodě v Česku má Guinness sice výrazné nahořklé aroma, ale někdy až trochu štiplavou chuť, za kanálem je to doslova jemný, až by se dalo říci hebký nápoj. Dokonce jakoby se zdálo, že není ani tak silný.

Jak je to možné? V irských ale i anglických hospodách se podává Guinness nepasterizovaný a někteří znalci tvrdí, že právě to je důvod, proč na domácí půdě chutná výrazně lépe než jinde na světě.

Guinness prodávaný v lahvích je většinou pasterizovaný. Exportní druhy této značky, které se dají koupit v některých obchodech i v České republice, jsou většinou více chmelené a trochu silnější verze.

A jak je to vlastně s historií této dnes již proslulé značky?

Irové to neradi slyší, ale kořeny jeho objevu jsou v Anglii. Zakladatel slavné tradice Arthur Guinness totiž svůj prví pivovar otevřel v polovině osmnáctého století v Anglii. V roce 1759 přesídlil do Dublinu.

A proč se vlastně proslulý pivovarník rozhodl vařit tak výrazně nahořklé pivo? Na jeho rozhodnutí se podepsaly irské daňové zákony. Ty totiž zohledňovaly pouze množství a kvalitu použitého sladu, nikoli sílu piva.

Majitelé pivovaru vyrábějící Guinness proto začali experimentovat s praženým ječmenem. "Ten dal tmavému pivu typickou praženou chuť, hořkost a suchost, která jej proslavila po celém světě," píše spisovatel Berry Verhoef v posledním vydání Encyklopedie piva.

Skutečnost, že pivovar Guinness se dostal mezi pivovarnickou elitu, měla několik příčin. Jednou z nich bylo i to, že v době první světové války platila ve Velké Británii energetická omezení, která se ale nedotýkala Irska. Pražení ječmene proto nepřipadalo v Anglii v úvahu a Irové dokázali této skutečnosti patřičně využít.

V té době byl Guinness největším producentem piva na světě, dnes se stále drží mezi pětadvacítkou nejsilnějších pivovarů. Irové vyvážejí velké množství piva do zahraničí, procentuální podíl exportu domácí produkce je dokonce nejvyšší na celém světě.