Jedním z největších obchodů uplynulého roku byl prodej gumárenského holdingu...

Jedním z největších obchodů uplynulého roku byl prodej gumárenského holdingu ČGS, který postupně vystavěli Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Snímek je z otrokovického podniku Mitas, který do skupiny také patří. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Miliardy z gumáren chce průmyslník Šlemr investovat do firem v zahraničí

  • 14
Z prodeje obřích gumáren ČGS získal přes 15 miliard korun, nyní dlouholetý průmyslník Oldřich Šlemr chystá vlastní rodinný podnik na správu osobních investic. Ten by měl investovat do dlouhodobých projektů a hlavně v zahraničí. K tomu mu má pomoct hvězdný tým investičních manažerů.

Je méně známý a méně viditelný z dvojice průmyslníků, která loni prodala obří gumárenskou skupinu ČGS švédskému Trelleborgu (psali jsme zde). Jen několik týdnů po oficiálním uzavření obchodu Oldřich Šlemr startuje vlastní rodinný podnik na správu osobních investic s označením R2G.

Obchod za 31 miliard: Českou gumárenskou společnost kupují Švédové

Ten by měl spravovat rozsáhlé rodinné jmění donedávna aktivního továrníka. Prodej skupiny, do které patří značky jako Mitas či Rubena, byl jedním z největších tuzemských obchodů za několik let. Celkem čeští majitelé, Šlemr s Tomášem Němcem, za gumárny inkasovali asi 31,4 miliardy korun. Firmu vlastnili na půl.

Silný tým odborníků

Šlemr do svých služeb zlákal výraznou tvář české byznysové scény, právníka Michala Smreka. Ten, coby partner právnické společnosti White & Case, asistoval u řady významných obchodů, včetně zmiňovaného prodeje ČGS. Ve známé advokátní kanceláři pracoval devět let, nově se bude starat jen o investice Šlemrova fondu. Ten by měl operovat s dvouciferným miliardovým arzenálem a orientovat se zejména na méně rizikové a dlouhodobé investice. Podle neoficiálních informací bude své cíle hledat hlavně v zahraničí.

Ve vedení nově vzniklé společnosti R2G sedí také Jakub Dyba, další dlouholetý spolupracovník bývalých majitelů ČGS, který spoluvlastní poradensko-investiční společnost Genesia. Ta gumárníkům radila s akvizicemi, stejně jako řídila i samotný prodej firmy švédské skupině Trelleborg. Tým pak doplňuje ještě hvězdný bankéř Daniel Heler, někdejší topmanažer České spořitelny.

Také společnost White & Case by měla pro Šlemra a jeho tým pracovat dál. Smrekovu úlohu by měl ve firmě zčásti převzít advokát a někdejší generální ředitel TV Nova Jan Andruško. Ten do White & Case nastoupil v únoru na pozici mezinárodního partnera právě pro oblast fúzí a akvizic a pro oblast telekomunikací.

Smrek i zástupci White & Case sice změny potvrdili, více se o nich ale v pondělí bavit nechtěli.