Guvernér je u moci 100 dní

V dosud nejostřejší spor mezi prezidentem Václavem Havlem a vládou přerostla volba guvernéra Zdeňka Tůmy koncem loňského roku, aby nakonec skončila u Ústavního soudu a velmi rychle utichla. Ve svém křesle sedí guvernér, jedna z nejvlivnějších osob tuzemské ekonomiky, přesně 100 dní, čímž končí jeho nepsaná "doba hájení". Předpokládat, že nyní se na jeho hlavu začne ze strany bývalých oponentů sypat kritika, by však zřejmě bylo unáhlené. Napovídají tomu i názory osob, které někdejší jmenování Tůmy spojovaly s tím, že to bude mít pro ekonomiku negativní důsledky.

"ČNB pod vedením nového guvernéra zaujala víceméně realistický kurs, což se projevilo snížením úrokových sazeb i v situaci růstu průmyslové a stavební výroby i rostoucího deficitu zahraničního obchodu. V takové situaci Tošovského ČNB reagovala většinou opačným způsobem," říká ke sto dnům nového guvernéra předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus.

Za snížení sazeb si centrální banka vysloužila pochvalu i premiéra Miloše Zemana.
Nikdo však nepodezřívá centrální banku ze snahy zalíbit se politikům. Finanční trhy očekávaly snížení sazeb podstatně dříve před samotným rozhodnutím.

ČNB se navíc otevřeně hlásí k tomu, že se bude snažit trefit inflaci s co možná nejnižšími sazbami. K tomu je připravena častěji sazbami hýbat - nahoru i dolů.
Právě větší otevřenost centrální banky vnímají mnozí ekonomové jako hlavní rozdíl mezi chováním Tošovského a Tůmy.

"Nový guvernér se nevyhýbá novinářům," uvedl Marek Fér z ČSOB. S Tůmovým příchodem padla některá dřívější tabu. "Zveřejnili jsme systém odměňování v ČNB a začali publikovat poměr hlasů při rozhodování o měnově-politických opatřeních," konstatoval guvernér.

Jmenovité hlasování o sazbách je však stále tajné. "To by s sebou neslo nevýhody, které nepřeváží nad větší otevřeností," soudí guvernér.

K uklidnění rozvášněné politické atmosféry při volbě guvernéra a nových členů bankovní rady zřejmě přispěly i schůzky Tůmy s hlavními oponenty. "Pracovně jsem se sešel s panem Klausem, panem Falbrem a s ministrem financí máme korektní pracovní vztahy," říká bez podrobností Tůma.

Někdejší konflikt se snaží mírnit i dnes. "V té době téměř nezazněly výhrady vůči konkrétním osobám, jednalo se spíše o politický střet hlavních ústavních institucí," dodává guvernér.

Faktem ovšem je, že ostré výtky od výše uvedených osob zaznívaly konkrétně vůči němu či člence bankovní rady Michaele Erbenové. Premiér Zeman dokonce Tůmu označil za "exponenta dvou propojených zájmových skupin, Patrii Finance a Lípy".

Spor mezi prezidentem a vládou u Ústavního soudu se vede o to, jestli volbu guvernéra musí prezidentovi posvětit premiér svým podpisem. Podle dohody však rozhodnutí Ústavního soudu nemá ovlivnit skutečnost, že loni rozhodl prezident zcela sám.

K uklidnění situace kolem ČNB přispěla podle hlavního ekonoma banky Societe Generale Stana Rudčenka i krize kolem České televize. "Od této aféry se politikové raději drží stranou situací, kde by mohli být obviněni z pokusu o politickou kontrolu nezávislé instituce," řekl ČTK.

Případná kritika centrální banky by tak do budoucna mohla mít více odborný charakter. "Situace v bankovním sektoru zůstává značně nepříznivá a ČNB nepodniká žádný koncepční a účinný krok k její změně. Vypadá to tak, že věří, že se situace vyřeší sama, a spoléhá jen na státní sanaci sektoru," soudí například Klaus.

Zřejmě tím naráží na platné opatření centrální banky, které bankám neumožňuje na krytí ztrát z nesplácených úvěrů započítávat zastavené nemovitosti.