Guvernér Kelley odchází z rady Fedu

Jeden ze sedmi členů rady amerického Federálního rezervního systému Edward Kelley chce odejít. Jeho místo nebude jediným uvolněným postem v radě guvernérů centrální banky USA. Administrativě prezidenta Bushe se tak otevře prostor pro dosazení vlastních lidí a s tím spojené posílení vlivu na chod nejvlivnější světové ekonomiky.

Edward Kelley strávil v radě Fedu čtrnáct let. Jak uvedl v oficiální zprávě, považuje tato léta za vysoce hodnotná. Na svůj post rezignuje z osobních důvodů. "Chci se věnovat rodině a ostatním aktivitám," napsal guvernér.

Devětašedesátiletý Kelley, který je působí v centrální bance Spojených států déle než její šéf Alan Greenspan, si vybudoval pověst klidného a uvážlivého guvernéra.

Místo uvolní ve chvíli, kdy někdo obsadí jedno ze dvou momentálně volných křesel v radě. Bílý dům totiž od července roku 1999 nenavrhl kandidáty na volná místa v radě. Fed proto od té doby řídí jen pět lidí, což je počet těsně u minima stanoveného zákonem.

V lednu 2002 odejde ještě guvernér Laurenc Meyer, které do úřadu dosadil exprezident Bill Clinton. Není divu, že Bushovi úředníci už hledají vhodné osobnosti, aby změnili rozložení sil v orgánu s největším vlivem na ekonomickou politiku USA.

Znalci i přes Bushovu snahu získat vliv očekávají, že největší váhu bude mít v radě nadále slovo respektovaného vládce Fedu Alana Greenspana.

,