Guvernér Tůma: Pokles úvěrů oživení ekonomiky neohrožuje

Pokračující vysychání úvěrového pramene v České republice není hrozbou pro oživení hospodářského růstu. Nedostatek úvěrů totiž podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy nahrazuje příliv zahraničních investic. Na konci letošního října představovaly klientské úvěry bank 1014 miliard korun, což v meziročním srovnání znamená pokles o 70 miliard korun. Guvernér soudí, že současnou situaci nelze hodnotit jako "zablokování úvěrového kanálu". Stejný názor má i prezident Bankovní asociace a šéf Živnobanky Jiří Kunert. "Spousta podniků sice úvěr nedostane, ale o dobré firmy se všechny banky perou. Omezení úvěrů souvisí s tím, že se banky začaly více soustředit na rizika a na to, co skutečně mohou unést," řekl.

Pokles úvěrů registrují především velké banky, což podle odborníků souvisí s převody špatných úvěrů na stát a s jejich konsolidací před prodejem strategickým investorům. "Proces stabilizace se blíží ke konci, prakticky zbývá zprivatizovat Komerční banku," řekl guvernér. S dokončením reformy bankovního sektoru očekává, že dojde k urychlení dlouhodobého rovnovážného růstu ekonomiky.

Česká ekonomika je na úvěrech závislá mnohem více než jiné transformující se ekonomiky. Úvěry pro privátní sektor představují v tuzemsku 60 procent hrubého domácího produktu, zatímco na Slovensku je to kolem 40 a v Polsku a Maďarsku kolem 20 procent.

Více úvěrů pro firmy by mohly podle Tůmy podpořit i změny zákonů posilující ochranu věřitelů.

"V posledních letech přišla řada změn, a i když nejsou vždy perfektní, rozhodně by měly přinést určité zlepšení," řekl.