Hadi: exotika nemusí být drahá

Kdo nemá strach pustit se do péče o nějaká exotičtější zvířata, například o hady, a nevybere si hned ty nejdražší, nemusí se bát ani nadměrných finančních výdajů.

Chov hadů je sice spojen s jednou zvláštností - většina těchto plazů se musí krmit živou potravou - takže každému krmení předchází nákup myší, potkanů či jiných hlodavců (ti nejběžnějěí jsou po deseti až třiceti korunách za kus), na druhou stranu se však hadi nekrmí tak často, aby to rodinný rozpočet muselo zruinovat.

V létě potřebují tito plazi potravu zhruba jedenkrát týdně, přes zimu se pak krmení omezuje na minimum. Některé druhy se dokonce doporučuje zazimovat v chladné místnosti či v ledničce - pak se nemusí krmit vůbec.

Samotný mladý had také nemusí stát jmění. Platí však, čím exotičtější, tím dražší. U nás se nejčastěji chovají různé druhy užovek, ty nejobvyklejší se dají pořídit už za 400 až 500 korun.

Levnější druhy pak bývají méně náročné i na chov a najdou se dokonce i užovky, které lze nakrmit vejci, kousky ryby či masa, což oproti živé potravě také znamená úsporu.

Základní vybavení pro chov hadů nemusí přijít na tisíce korun. Potřeba je jen přiměřeně velké terárium. Lze použít běžného akvária, ale kutilové si mohou vyrobit i vlastní terárium z dřevěné bedýnky a skleněných desek.

V teráriu by neměla chybět sypká podestýlka, kterou bude třeba čas od času vyměnit, dále větší miska s vodou, ze které hadi nejen pijí, ale rádi se v ní i vykoupou, a nakonec lampička. Ta neslouží jen jako osvětlení, ale také jako vyhřívání v chladnějších i dnech.

Odchov mladých hadů už patří k náročnějším koníčkům. Než se z vajíček vyklube hádě, musí je majitel držet v pečlivě udržovaném prostředí se stabilní teplotou i vlhkostí. Vajíček bývá vždy několik, ale ne ze všech se nakonec podaří odchovat mládě. Mláďata se dají prodat zhruba za poloviční cenu dospělého hada.


Témata: Mláďata