Hanba, na Prahu, volali demonstranti

  • 777
Hlavní ostravské náměstí poprvé od listopadu roku 1989 zažilo skutečně masové vystoupení lidí proti vládě. Na demonstraci, kterou svolala regionální rada odborů na protest proti hrozivě rostoucí nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji a vládnímu návrhu rozpočtové reformy, se sešly tisíce lidí.

"Situace v nezaměstnanosti v našem kraji se neustále zhoršuje a v nejbližších letech není naděje na zlepšení. V počtu nezaměstnaných v rámci republiky zaujímá od roku 1998 nejvyšší příčku trvale ostravský okres, následován Karvinskem."

"V kraji žije dvacet procent nezaměstnaných z celé republiky a brzy jich bude celá jedna čtvrtina. Z toho nás jímá děs a hrůza," hřímal do davu z improvizované tribuny na korbě náklaďáku šéf odborů v kraji Jan Sábel.

"Fuj, hanba! Na Prahu!" volali demonstranti na adresu vládních politiků, kteří prý zhoršující se sociální situaci v kraji zavinili.

V davu bylo nejvíc vidět odboráře ze svazu Kovo, kteří už na Ostravsku letos zorganizovali protesty proti propouštění z Nové huti, Tatry a Vítkovic.

Z firem měla nejpočetnější zastoupení právě Nová huť, kde odbory už od loňského léta tvrdě bojují o podobu kolektivní smlouvy na příští tři roky.

Podle Sábela demonstraci podpořilo všech jednadvacet odborových organizací sdružených v regionální radě. Ta zastřešuje přes 150 tisíc odborářů. Řada lidí však přišla o své vlastní vůli.

"Nejsem v odborech, jsem tady, protože odborářům držím palce," říká žena z davu, která nechce uvést jméno. Bojí se, že by jí to mohlo v práci uškodit.

"Dělám u velké stavební firmy v Ostravě. O práci se bojím, nikdy nevíte, kdy vám zruší místo," říká. Jaké to je, být nezaměstnaná, dobře ví.

"Byla jsem bez práce několik měsíců před dvěma lety, to mě vyhodili z jiné, taky stavební firmy. A ještě jsem se musela handrkovat s podnikem o výplatu, protože mi ke konci neplatil. Peníze jsem dostala, až když jsem je dala k soudu. Nakonec zkrachovali, na pracák šla skoro stovka lidí."

Žena ví, že se v téhle situaci může octnout znovu: "Náš podnik má málo zakázek, budou muset propouštět. Je mi skoro padesát, práci už neseženu."

Tuší, že se zařadí do fronty žadatelů o práci. V Ostravě nyní připadá skoro padesát nezaměstnaných na jedno volné místo. 

Situace, kterou způsobil především útlum těžkého průmyslu, nemá podle odborníků snadné řešení.

"Léčba je složitá a musí být systémová a důsledná," vysvětloval lidem včera z tribuny vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Vítězslav Zamarský.

Jedním z opatření na pomoc kraji má být 800 milionů korun, které ještě loňská vláda schválila na financování místních rozvojových a ekologických projektů.

Ty se začínají pozvolna rozjíždět. Růst nezaměstnanosti v kraji v příštích měsících to však zřejmě nezastaví.

Na odborářské demonstraci v Ostravě se sešlo téměř deset tisíc lidí. (22. května 2003)

K téměř deseti tisícům odborářů promluvili (zleva) hejtman Evžen Tošenovský (ODS), předseda regionální rady odborových svazů Jan Sábel a šéf ČMKOS Milan Štěch. (22. května 2003)

Deset tisíc odborářů demonstrovalo v Ostravě. (22. května 2003)

K odborářům promluvil i hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský z ODS. (22. května 2003)